Начин на приготвяне
В купа се разбиват с вилица яйцата, прибавя се кисело мляко с угасената в него сода, олиото, прясното мляко, солта и се разбива добре. Добавят се и 100 мл газирана вода - разбърква се леко. В чиния се натрошава сиренето.
Взема се една от корите и се полива с 2-3 малки черпака от яйчената смес.
След това с помощта на четка цялата кора се намазва добре.Това се прави, защото корите са по-дебели и трябва добре да се напоят (окъпят).
Поръсва се сирене върху цялата кора и се навива на хлабаво руло, нека вътре остане въздух, който да я прави въздушна и мека. Рулото се нарязва на парчета с дължина о-о четири пръста. По същия начин се процедира и с останалите две кори.
Получените банички се редят в намаслена правоъгълна тава. Аз използвах тази на печката и понеже е плитка, я застлах с хартия за печене, изрязана по-голяма от нея , за да направя отстрани борд. По принцип тавите, в които пека тестени изделия, ги мажа с неразтопена свинска мас, така хем имат хубава коричка, хем не залепват по тавата отдолу.
Към останалата яйчена смес може да сложите още едно яйце, малко сол и останалите 300 мл газирана вода. Залива се (окъпва се) баницата хубаво и навсякъде и върху всяко парче се слага по малко маргарин или краве масло.
Пече в предварително загрята на 250°C фурна. След 10 минути се намалява на 200°C и се пече до готовност .
Готовата баница се напръсква (окъпва) с вода, покрива се с хартия и кърпа и се оставя да се задуши. Или както баба казваше да обиколи нивката си :)
Аз обикновено след 5-7 минути махам кърпата, не я обичаме много мека, нека усещаме коричката как хрупа.
Къпаната баница стана много вкусна, изпечена равномерно отвсякъде - с невероятна коричка отдолу, без никъде да е залепнала по тавата.
Да ви е вкусно! :)
Съвет:
Хартията за печене я намазах съвсем леко с олио (по принцип не го правя), коричката става по-хрупкава.