Начин на приготвяне
Ориз Басмати се отглежда в подножието на Хималаите в северозападна Индия. Счита се, че това е от онези хранителни продукти, които правят големи промени в кулинарията.
Много по-различен от обикновения бял ориз и това се усеща още когато се вари. Разнася се приятен специфичен аромат и изискан вкус. Подобен аромат имат белият хляб и жасминовия ориз. Този аромат се дължи на специфичната почва и климатичните особености на региона, в който се отглежда.
Думата Басмати в превод от хинди означава ароматен. Този сорт по право е признат като Краля на ориза. Оризовите зърна са дълги и тънки и при сваряването му те още повече се удължават, без да се променят на ширина.
Оризът е предпочитан и обичан от кулинарите из цял свят, защото той остава пухкав и ронлив.
Подходящ е както за гарнитури, така и с меса и сосове, също и към зеленчукови ястия.
За приготвянето му има няколко тънкости, които трябва да се спазят.
Изплакването на ориза е от важност и значение, затова се измива в студена вода около 5-6 пъти, за да падне всякакво нишесте, което съдържа. За тази цел се продават и специални конусовидни цедки и се потапя нееднократно във водата.
Количеството вода, което се прибавя, по принцип е изписано на опаковката и трябва да се спазва, но общоприето е на 1 чаша ориз към 2 и 1/2 ч.ч. вода.
Измитият ориз се поставя в тенджера с дебело дъно, това е важно, за да не залепне по време на варенето. Може да се прибавят 1 с.л. зехтин за обогатяване на вкуса, лимоновата кора, щипка-две прясно смлян черен пипер, щипка-две розмарин, сол и 1 малък дафинов лист.
Поставя се на силен котлон с капак, за да заври бързо, а след това се намалява и се оставя да къкри, докато поеме водата, това става за около 15 мин. Сваля се от котлона и се оставя с капак за още 5 мин. Задължително се разрохква с вилица, изваждат се лимоновата кора и даф. лист.
Оризът Басмати и готов.
По принцип не се поставя в ринг, не се притиска, той не трябва да е слепнал, а се оставя рохкав, за да може да се виждат неговите идеално оформени зърна.
Прочети също колко време се вари ориза Басмати и за какво е полезен басматия ориз.
Коментари