Начин на приготвяне
Продуктите трябва да са със стайна температура или съвсем леко затолени. Ако бъдат студени, тестото ще втаса много трудно.
Когато нямам време да приготвя продуктите от вечерта, затоплям фурната леко до 30-40 градуса (когато достигне тази температура, се изключва), но не повече, и ги оставям вътре да се затоплят леко. Козунакът също може да втаса във фурната по този начин.
Внимание: Температурата не трябва да е гореща в печката, а със стайна температура или леко топла.
Активираме маята в хладка водичка или в хладко прясно мляко (около 50 мл), добавяме лъжичка захар и малко брашно, така че да се получи гъста кашичка. Когато удвои обема си, е готова.
В купа чукваме яйцата (един жълтък е за намазване), добавяме захарта (по възможност разтопена) и леко разбъркаме, след което прибавяме всички продукти без мазнината. С миксера започваме да разбиваме и постепенно добавяме брашното. Когато стане трудно, започваме на ръка. Тестото е готово, когато може да се меси, но продължава да лепне малко.
След това започваме да вкарваме мазнината постепенно. Готовото тесто поставяме в купа, намазана с мазнината или с олио и покриваме с найлон. Когато тестото удвои размера си, е готово и оформяме козунаците. Обикновено се правят фитили (2, 3, 4, 5) и се сплитат.
Когато оформените козунаци втасат, се намазват с жълтък и се поръсват със захар или семена по желание. Захар може да се добави и като плънка в тестото, но тогава трябва да се точи. Пече се от 150-180 градуса в студена фурна до готовност.
Внимание: Козуначеното тесто с много захар (300г) може и да няма конци, защото захарта пречи на глутеновите нишки да се образуват. Ако желаете конци, добавете до 250 г захар и използвайте богато на глутен брашно.