Начин на приготвяне
Вкусът на сладкото не се описва с думи - смокиновите плодове са с цвят на изумруд, специфичен аромат и характерен вкус.
Приготвянето му е трудоемко, но ви уверявам, че си заслужава за опитате лъжичка от него, събрала ароматът на лятото, връщайки ми вълшебните спомени от морския бряг.
Мъжките* смокини се събират от късна пролет до ранна есен.
Дръжките на набраните плодове се отрязват наравно с плода и всяка смокиня се надупчва с дебела игла откъм дръжката. Препоръчвам ви при обработката на плодовете да използвате домакински ръкавици.
Смокините се поставят в съд със студена вода, в която предварително е разтворен синият камък. В този разтвор престояват 2 часа. Той запазва зеления им цвят при варенето.
Водата се изхвърля и се заливат със студена.
Поставят се на силен огън, докато водата заври за 5-7 минути. Водата се изхвърля и се налива отново студена. По този начин се отстранява горчивия им вкус, а смокините омекват и се свиват..
Следва изваряването им през 5 води, като в последната вода се слага малко лимонена киселина, след което се изхвърля.
Плодовете се поставят с емайлиран съд и се отцеждат. Това е деликатна процедура, при която трябва да запазим целостта на плодовете, не трябва да ги разкъсваме. Затова аз слагам 5 броя допълнително.
Пресипваме плодовете върху чиста хавлиена кърпа, за да се подсушат.
Бадемовите ядки сме накиснали предварително от вечерта и сме ги почистили от обвивката им. Във всяка смокиня поставяме по 1 ядка.
Приготвяме сироп от половината захар и 1 ч.ч захар.
След като той се избистри, прибавяме смокините и варим 15 минути.
След това прибавям и останалата захар и когато сиропът отново заври, съдът се отстранява от огъня и се оставя на хладно.
На следващия ден сладкото се доварява до необходимата гъстота, която изпробваме с капка от сиропа върху чиния, извадена от фризера.
Около 5 минути преди края на варенето се добавя лимонената киселина, разтворена в 1 ч.л. гореща вода.
Обира се пяната и сладкото се насипва в чисти и сухи бурканчета, които след затваряне се обръщат с капачката надолу. Завиват се с кърпа, за да изстинат бавно.
Сладкото чудесно се съчетава и с десертни сирена, а смокиновите плодове са чудесна съставка към кексове, сладкиши и торти.
* Съцветията на женските растения се наричат фиги, а тези на мъжките - каприфиги. „Мъжките смокини“ са тези, от които се прави сладкото. Берат се от края на май до октомври.
Коментари
Мисля че синият камък се добавя в първата вряща вода и смокините се охлаждат и изцеждат на три пъти след като водата заври и се изхвърли.
Сиропът е ок.