Начин на приготвяне
Като дрога се събират цветовете на белия бъз. Сушат се на сянка или в сушилня.
Съхраняват се в книжни пликове на сухо и проветриво място.
Цветовете се прилагат под формата на запарка.
Две чаени лъжички от изсушената билка се заливат с 250 мл кипяща вода.
Оставя се да кисне 15 -30 минути. От прецедената запарка се приемат 2-3 чая на ден.
Чаят от бял бъз, от цветовете на изсушената билка, е много подходящ при децата /или възрастни/ с епидемиологично заболяване.
Тази практика е добра при лечение на морбили, варицела, скарлатина и сходни болести, характеризиращи се с обрив и висока температура.
При висока температура на малки деца (а и възрастни), можете да предизвикате изпотяване, като запарите една шепа цвят от бъз в един литър вода.
Ароматният чай се пие колкото се може по-горещ, за да предизвика обилно потене.
Завивате пациента добре и след потенето го преобличате, а на сутринта той със сигурност ще се почувства по-добре.
Чаят от цвят спомага обривът да избие - а това е по-добрият вариант от това високата температура да е заключена в тялото.
Ако в началото на възпалението на гърлото и сливиците се използват цветовете на бъза, те ще ускорят лечението, защото засилват циркулацията и чистят организма.
Цветовете действат противовъзпалително, потогонно, секретолитично и отхрачващо при възпаление на дихателните пътища, простудни заболявания, бронхит, пневмония.
Дрогите се предписват при възпаления на бъбреците и пикочните пътища, стомашно-чревни разтройства, чернодробни заболявания.
Народната медицина препоръчва билката и при високо кръвно налягане, задух, трудно уриниране.
Цветовете действат и като диуретик и помагат за отстраняването на отровните вещества, които се събират при артрит и подагра.
Използва се и за лекуване на рани, порязване и възпаление, чаят от бял бъз е полезен и за отслабване, защото ускорява метаболизма и отделянето на излишната вода от организма.
Коментари