Начин на приготвяне
Дулангач в Русенско наричат баницата с ръчно точени кори, така както в Добруджа я наричаме точено, а в Лудогорието -плакета. Разбира се, всяка си има своите особености.
Предлагам я с готови кори, понеже не всяка съвременна домакиня умее да точи. Количествата са за тавичка с размер 20/30 см.
Тавичката се намазва с мазнина по избор. Отварям скобка - аз лично само за намазването на тавите, в които ще пека баници или пити, винаги ползвам свинска мас. С нея се получава много хубава хрупкава коричка на печивата и рядко се изгарят отдолу.
Върху всяка кора се поръсва натрошено сирене, набира се на хармоника и се редят в тавичката до нейното запълване. Отгоре се поставят парченца краве масло (свинска мас, по оригинал).
Тавичката се слага в предварително загрятата на 220 градуса фурна за кратко, около 5-6 минути, само да се запекат леко корите, до златисто.
Изважда се и се заливат с полива от разбитите с водата и солта яйца.Разклаща се добре да отиде навсякъде яйчената смес.
Връща се отново във фурната да се доопече дулангачът, но след 5-6 минута температурата се намалява на 180 градуса. Готов е след като добие апетитен златист загар.
Изважда се и по желание може да се напръска леко с вода и завие с кърпа да се задуши. Лично аз не го правя.
Поднася се с айрян или кисело мляко, ако е домашно още по-добре!
*****За умеещите да точат домакини: Замесва се тесто от брашно, сол и вода. Разточва се тънка кора, поръсва се с натрошено сирене, набира се на хармоника и се поставя в намазнена тавичка. Тук-там се поставят парченца масло и леко се запича. Залива се с полива от яйца, вода и малко сол и се връща да се доопече до готовност.
Коментари