Начин на приготвяне
Правят се 4 блата по отделно, два жълти и два кафяви.
Забърква се за първият жълт блат от продуктите. Във формата за торта с подмазана хартия на дъното се пече в загряна фурна на 150-200 градуса за около 20-30 мин. до хубав цвят на блата.
Забърква се следващият жълт и после двата кафяви блата.
Кремът се сварява и трябва да се охлади. След това се слага маслото за лъскавост на крема.
Изстинали всеки блат се изрязва на 3 кръга. С помощта на различни по големина чинии се изрязват кръгове от блатовете.
Реденето е един бял пръстен, в него – по-малък кафяв, пак бял и така се редуват. Разменят се местата на кръговете.
За вторият етаж на тортата се слага върху белият, обратно – първо кафяв, после бял и т.н. При реденето на блатовете между тях слагаме от крема. Поръсваме Шахматната торта с орехи и пръчици.
На снимката е показана със 4 изрязвания. Така се получават 5 кръга. Това зависи от големината на блата с цел за равномерни кръгове при рязане.
Приятен апетит!
Коментари
Ако слагате от жълта и кафявата смес и ги редувате, след изпичане просто ще получите кекс зебра. Просто ще се смесят и няма да имате ефекта на шахматната дъска.
Ще се опитам да Ви обясня най-лесно.
Имате 4 блата изпечени - 2 жълти и 2 кафяви.
Диаметъра на блатовете Ви е примерно 26 см.
Взимате 1 жълт и 1 кафяв,слага те ги един до друг и намирате 1 чиния с по-малък диаметър от 26,друга чинийка от торта, после от кафе. Всяка следваща е по-малка от предишната. Тоест примерно 26см блат, -23см чиния,-20см чиния,-17чиния. Ако са 3 чиниите стават 4 кръга, ако са 4 чиниите стават 5 кръга.
Върху жълтият блат поставяме чиния с 23 см., като гледаме от всякъде да се вижда блата еднакво. Режем с нож по ръба на чинията, тя ни е контур за кръга.Когато го изрежем махаме чинията и слагаме в средата следващият по-малък диаметър 20см. И него го изрязваме. Така правим и с следващата по-малка чинийка -17см. В последният най-вътрешен кръг остава най-широк, като дебелина, той е центъра и при рязане няма да се вижда, че е по-широк.Така получаваме 4 кръга.Правим същото и с кафявият блат.
Когато сме готови започваме шахматно да ги разместваме. На жълтият първи кръг го оставяме жълт, вторият взимаме от кафявия и ги разменяме, третият остава пак жълт, четвъртият кафяв. Така се разменят и 4 блата.Когато редим тортата, примерно първо слагаме блат който започва със жълт кръг, вторият блат ще е със кафяв първи кръг.
Дано да съм го обяснила лесно, защото не е трудно, като се види с очи. Всъшност има изображения на наредени блатове и това ще Ви улесни да ме разберете.