Начин на приготвяне
Бадемовото мляко е сред най-предпочитаните млека, която напитка е богата на протеини, фибри и антиоксиданти.
В една чашка се съдържат само 40 калории, но витамини от важните видове – В, С, Е, D, както и калций и магнезий, фосфор и селен. Разликата между животинските млека и ядковите е в състава и основно холестерола или казеина, които присъстват в кравето мляко.
Като цяло всички растителни млека имат отлични качества да бъдат част от вегетариански, веган или безглутенов режим на хранене.
Бадемовите ядки накисваме от вечерта. Също както някои бобови култури, всички те задържат инхибитори, които са полезни за самите ядки, но не и за вашия организъм. Това е така, защото инхибиторите пречат на нашите ензими, свързвайки се с тях или по-лошо – причинявайки тяхната деформация.
Освен това фитиновата киселина, която се съдържа в ядките, семената, бобовите и зърнените храни също има способността да навреди. Това става, когато попадне в организма и се свърже с магнезия, калция, желязото и не им позволи да бъдат усвоени.
Отмиваме два-три пъти водата им. Ако имате търпение, можете да отделите люспата на ядката. Тя е хидратирана и това става лесно.
Поставяме бадемите в блендер и ги заливаме с водата. Миксираме 30-40 секунди. Прецеждате бадемовото мляко в стъклена каничка и отцеждате пулпата през цедка или марля. Не я изхвърляйте, защото тя има много кулинарни приложения в кухнята - както сладки, така и солени.
Използвам я към хумуси, солени печива, в плънки, както и към кексове, блатове, мъфини и много други печива.
Бадемовото мляко можете да консумирате натурално или да овкусите с канела или ванилия, както и да подсладите с лъжица мед или кленов сироп.
Коментари