Начин на приготвяне
Рецептата е от баба ми Катерина и е традиционна в Пловдивското село Труд.
1. Оризът се сварява до готовност, в повече вода и след това се измива в гевгир със студена вода. Оставяме ориза в гевгира да се отцеди.
2. Докато оризът се вари, нарязваме зеленчуците. Краставицата и зелената чушка на дребни кубчета като за таратор, а лютата чушка - много ситно. Лукът, чесънът, тученицата и зелените подправки също се нарязват на дребно.
Важно за тученицата е да се бере сутрин рано, защото с напредването на деня и засилване на слънцето някои вещества в листата и стеблата й се концентрират и това може да даде неприятен горчив вкус. Може да си спестите тученицата ако желаете.
3. Измитият със студена вода и отцеден ориз се смесва със зеленчуците и подправките. Добавя се обилно количесто олио (шарлан, зехтин) тъй като оризът носи на мазнина. Разбърква се добре.
4. Добавя се киселото мляко, сол, черен пипер и оцет. Всичко се разбърква и се оставя в хладилника за 15 мин. Оризовата салата се поднася студена и се сервира с маслини и задължително една хубава ракийка.
Тракийската оризова салата е чудна.
Зимната версия на тази салата беше само с кисели краставички и маслини, но пък поръсена със запечени и натрошени орехи.
Допълнителни бележки:
Оцетът в салатата може да се замени със сок от лимон. Ако искате може да дадете малко по-екзотичен вкус и вместо лимон да ползвате лайм и пресен кориандър вместо девесил.
Ако не ви допада тученицата – може да я замените със спанак, лобода, рукола, левурда.
Салатата става уникално вкусна, ако към всичко добавите една консерва риба тон (в годините преди 1990 салатата се сервираше с маринована риба копърка).
Сполай Ви!