Начин на приготвяне
По форма цвеклото трябва да наподобява алабаш, а не морков или ряпа. Сплесканото цвекло е по-вкусно от длъгнестото!
Цвеклото, морковите и картофите се почистват (без да се белят), измиват се и се слагат в тенджера под налягане. Заливат се с вода, която почти да покрие картофите. Слагат се на огъня и в момента, в който тенджерата под налягане започне да издава змийски звуци, котлонът се превключва на най-бавен огън.
Тя остава там още 30 минути, след което се изключва, но не се маха от котлона! Махането е след още 20 минути, когато тенджерата вече не съдържа никакво налягане.
Тогава зеленчуците се изваждат и се оставят да изстинат, докато станат съвсем студени. След това се обелват и се нарязват на едри кубчета (със страна около 2 см).
Много леко се посоляват и се прехвърлят в друга тенджера. Към тях добавяме ситно нарязаните лук, краставички и кисело зеле. Накрая добавяме олиото, много малко оцет (странно е това съчетание много малко, човек не знае за много ли става дума или за малко) и разбъркваме. Можем да добавим и едно-две твърдо сварени и нарязани на кубчета яйца.
С какво върви?
Тази салата върви много добре както с водка, така и с ракийка. Ако част от цвеклото се замени с нарязана на малки кубчета сельодка, се получава така наречената Сельодка в шубе, която е любимо мезе на сибиряците.
Ако на масата присъстват палавници, тази салата върви върху тъмна или много пъстра покривка. Иначе петната от цвекло не се изпират и с най-могъщия прах за пране!