Начин на приготвяне
В дълбока тенджера се сипват 2 с.л. зехтин, прибавя се наситнен лук и се задушава за около 3/4 мин. Добавят се каймата и белените бадеми, както и половин ч.ч. вода.
Разбърква се, докато стане на трохи. Прибавят се и необелените бадеми, сол, черен пипер, хариса и наситнен магданоз. Оставя се да къкри в тигана, докато остане напълно на мазнина, до суха смес.
В чиста тенджера се поставя маслото да се разтопи, добавя се и оризът. Разбърква се за няколко минути, докато стане стъклен и се налива водата, подправката за ориз и се посолява на вкус. Похлупва се с капак и се оставя да къкри на слаб котлон, до сваряването му. Ако е необходимо се добавя още малко вода, но след като е напълно готов трябва да е напълно сух и рохкав.
В керамична кръгла форма на дъното се разпределя сготвената агнешка кайма. Заглажда се и отгоре се изсипва ориза и леко се притиска до плътност. Пилафът се поставя в голяма сервизна чиния и се обръща.
Отчупва се и се сервира със сервизна лъжица, въпреки че по традиция в арабските страни се отчупва с трите пръста на дясната ръка.
Източник: Nikcin Esrefova
Подправка Хариса - люта арабска подправка от дребни люти чушки, смлян чесън, кориандър, кимион, лимонов сок, зехтин, ким и морска сол. Продава се в бурканчета в арабските магазини.
За подправката Хариса има приятна легенда. По времето на Великите географски открития кораб, пълен с люти чушлета, по-люти от известния до момента черен пипер, бива принуден от пиратите да акостира около бреговете на Алжир. Жена с името Хариса се осмелява да закупи от стоката и забърква сос от лютите чушки, като добавя чесън, кориандър и зехтин. Пътуващ арабски шейх опитва пикантната смес и много я харесва и така сосът хариса от Средиземноморието триумфира в Близкия Изток.