Начин на приготвяне
Активира се маята със захарта+2 с.л. брашно и 250 мл хладка вода. Оставена на топло шупва за около десетина минути.
В пресятото брашно се прави кладенче и в него се изсипва разбитото със солта и олиото яйце. Слага се и оцетът. След това се излива захваналата се мая и се замесва меко, нелепнещо тесто.
Оставя се да втаса в съда, в който е замесено, поръсено с брашно и покрито с кърпа, за да не хване коричка.
Втасалото тесто се разделя на 7 топки. С помощта на точилка и допълнителното брашно всяка топка се разточва на колкото се може по-тънка кора.
Всяка кора се полива с по 1-2 с.л. разтопена свинска мас или мазнина по вкус и желание. След което се поръсва с плънката, продуктите за която се объркват добре.
Навива се на руло и се слага в намазаната с мас или олио тава за печене. Така се процедира и с останалите топки.
Наредената баница се полива с останалия полив и по желание може да се сложат късчета краве масло отгоре.
Пече се в предварително загрята на 180 градуса фурна до готовност, до приятен златист загар.
След изваждането се напръсква леко с вода и се покрива с хартия за печене за около 5 минути, да се задуши леко. Ако обичате хрупкава коричка на баницата този момент може да го пропуснете.
Става много вкусна мека отвътре и с леко хрупкава коричка баница. Също и не е много мазна, затова ако обичате мазнички баници трябва да се увеличи количеството на мазнината.
Преди поднасяне на Новогодишната трапеза се нарязва на парчета, обикновено според броя на присъстващите на трапезата и върху всяко парче се набожда късметче- това е по-модерния начин. Иначе от баба и мама си знам - късметите и паричката се увиват с червен конец около малки клончета дрян и се слагат разпръснати вътре в самата точена баница.
Така и вълнението е по-силно, защото не знаеш не само какъв е, а и дали ще ти се падне късмет при първото раздаване или завъртане на Новогодишната баница. Когато са набучени отгоре е ясно - късмет всеки ще има, друг е въпросът какъв ще е той:)