Начин на приготвяне
За приготвянето на домашно босилеково песто са необходими 5 съставки – листа пресен босилек, ядки, зехтин, чесън и сол. Не е задължително то да бъде с кедрови ядки. Можете да прибавите орехи, лешници или други ядки в наличност (при заболяване на щитовидната жлеза орехите се изключват).
Предварителната подготовка изисква да накиснете ядките от вечерта и да обелите бадемите. Накисването на бадемите е важно поради 2 причини. Първата – накисването им неутрализира ензимните инхибитори и те стават много по-полезни. Втората – постига се по-добра консистенция на пестото.
За приготвянето на пестото се използват само листата на босилека. Добавянето на клончета и стъбла ще го направи влакнесто. Босилекът, както е на стръкове, се измива под течаща вода, след което внимателно се отцежда и подсушава с кухненска хартия. Босилековите листа се обират непосредствено преди приготвяне на пестото.
Най-добре е пестото да се стрива в порцеланово хаванче. Но в забързаното ежедневие кухненския робот е пръв помощник. Поставяме обелените бадеми и бразилския орех в блендера. Блендираме ги за кратко на пулсации. Прибавяме босилековите листа, зехтина, чесъна и солта.
Смиламе до желаната от нас консистенция.
Прехвърляме готовото песто в стъклен буркан и прибавяме 1-2 с.л. зехтин.
Той ще запечати сместа от навлизане на кислород и ще се запази по-дълго.
Съхраняваме в хладилник.
Пестото е почти универсален сос, който се използва както за подправяне на салати, така и при приготвянето на паста.
Чудесна и незаменима съставка към салата Капрезе.
Купеното песто безспорно е много вкусно, но не може да се сравни с домашно приготвеното песто, което е много по-ароматно и много по-свежо.
Ако имате повече босилек под ръка, не пропускайте да си приготвите малко свежо домашно песто.
Източник: Станка Стоянова