Начин на приготвяне
Брашното се пресява в дълбок съд с обло дъно. направете в него кладенче и в него изсипете яйцата.
Яйцата обикновено се разбиват като за омлет, но можете да ги прибавяте и едно по едно. Прибавяйте бавно половината от течността /мляко и вода/, като бъркате с дървена лъжица.
Ако използвате само вода, палачинките стават по-леки и въздушни, но не толкова вкусни.
С равни части мляко и вода те са по-плътни, а ако ги приготвите само с прясно мляко са по-хранителни и с още по-плътна текстура.
Брашното по стените на кладенчето трябва да се усвоява постепенно. Когато се поеме цялата течност, разбийте още 2-3 минути.
Разбира се можете да разбърквате палачинковата смес с миксер или с пасатор, но моята баба казваше: Колкото по-бавно, толкова по-вкусно.
Прибавяме солта, ванилията и мазнината. За сладката палачинкова смес се добавя пудрата захар и ванилията.
Тогава изсипваме и втората половина от течността. Разбъркваме до хомогенност, с консистенция на тестото с тази на бозата.
Покриваме купата със стреч фолио и я оставяме за час на стайна температура, за да си почине. Най-вкусна е тогава, когато престои за едно денонощие в хладилник.
Палачинките пържим, като преди всяка да зачерви страна намазваме тигана с масло.
За да могат да се изпържат по-бързо, използваме два тефлонови тигана за палачинки.
Готовите изпържени палачинки поставяме в чиния и на всяка готова намазваме ръбчетата с масло, докато е още топла.
До поднасянето им ги завиваме с алуминиево фолио.
Палачинките за десерт поднасяме със сладко, мед или течен шоколад и плодове, а солените палачинки комбинираме със сирене, шунка, пастет, хайвер или различни хумуси, въпрос на вкус.