Начин на приготвяне
Има толкова много рецепти за хляб и всички те са прекрасни. Макар основните продукти да са винаги еднакви, е учудващо как в зависимост от различните технологии на пропорциониране, месене, втасване и печене хлябовете и питките могат да станат различни.
Едно съм забелязала със сигурност - по-дългият процес развива по-добре вкусовете и ароматите на един хляб и той става много по-хубав от такъв, който е приготвен по бързата процедура. Бавният и по-обгрижен хляб, освен че ухае неустоимо, той е и с по-добра текстура и я запазва за по-дълго време, не се рони като при бързия, както и развива по-хубава коричка.
Това не значи, че на всяка цена трябва да избягваме рецептите за бърз хляб, напротив - когато не разполагаме с време, и те са добър вариант да сложим на трапезата домашен топъл хляб или питка.
Ето и днешните ми малки питки, от които все още домът ми ухае прекрасно и бързам да споделя.
За да ги приготвите разтворете маята и захарта в леко затоплената водичка. Разбъркайте и оставете да шупне за 15, дори 20 минути (досега не бях изчаквала толкова време за тази стъпка, но впоследствие разбрах, че си е заслужавало търпението).
Пресейте брашната в купа. Ако нямате такова от твърда пшеница, използвайте изцяло обикновено брашно, но определено ще има разлика, да знаете.
Брашното от твърда пшеница е много по-добро откъм постигане на еластичност на тестените изделия. Не бъркайте обаче с едро смляното, което е всъщност грис. Тук ни е нужно фино смляно.
Накълцайте с остър нож фъстъците на ситно и сложете при брашното заедно с маковото семе и солта.
Направете кладенче в средата и в него сипете шупналата мая и олиото.
Може да замесите тестото ръчно - поне 10 минути, или с миксер с приставки за тесто, както и в кухненски робот с функция за месене на хляб - тук времето може да се редуцира на 5 минути.
В началото ще е лепкаво, както винаги, но после ще стане гладко и еластично и месенето е удоволствие.
Това също е една от тайните на хубавия домашен хляб и разгръщането на аромата му.
Оставете тестото в купата, покрито с чиста кърпа да втаса за 1 час в топло помещение, но не и в загрята фурна, за да съкращавате процедурата. Поне при тези питки недейте.
Бухналото вече тесто премесете отново за 1-2 минути с уреда или 3-4 минути на ръка. Оставете да почине 5-10 минути.
Разделете на равни парченца с големина по ваш избор -20 бр. от по 50 г или 10 по 100 (приблизително).
Оформете кръгли питки и ги подредете в широката тава на фурната покрита с хартия за печене. Оставяйте разстояние между тях.
Намокрете с топла вода и изцедете хубаво една плътна чиста кърпа, с нея покрийте питките и ги оставете за около 40 минути да втасат отново и удвоят обема си.
Когато са готови, загрейте фурната на 200-210 градуса, като на дъното поставите тавичка с вода или две три огнеупорни чашки, пълни с вода.
Това е нужно, за да се генерира пара и да имат нашите питки чудна коричка.
Поръсете малките питки с маково семе и фъстъци с брашно по желание.
Пъхнете бързо в загрятата фурна, за да не избяга парата, и печете до златиста коричка (около 25 минути).
След като са готови, покрийте отново със влажната кърпа за 10 минутки и след това поднесете.
Толкова са вкусни, че бих похапвала от тях и без допълнение от каквото и да било.
Опитайте!
Добър апетит!