Начин на приготвяне
Заешкото месо и дробът се сваряват в леко подсолена вода с една лъжица лимонов сок за около час на умерен огън. По желание след това може да се обезкости и месцето да се нареже на малки парченца.
Другият вариант е да се остави на по едри парчета в супата заедно с кокалчетата, като този вариант е малко по-неудобен за заешка супа, тъй като всеки обича да загребе с лъжичка и да не трябва да се затруднява излишно с чистене на кости.
Лукът, целината с листата, чушлетата - почистени от семките, чесънът и доматът се смилат на кашичка и се слагат в олиото да се запържват. Може и да се нарежат на ситни парченца, но първият вариант е по- добър, за да стане супата фина.
Морковът се настъргва при останалите зеленчуци на огъня и всичко се готви 4-5 минутки на слаб до умерен огън.
Добавят се гъбите на дребни парченца, сол на вкус и се налива бульонът от варенето на заешкото месо - предварително прецеден.
Клонките мента се връзват на снопче и се пускат в течността. Така супата се вари 15 минути.
Следва да се сложи заешкото месо, което ври още 10 минутки, и накрая се прибавя и фидето за необходимото му време според указанието на пакета -ако е фино, се сготвя много бързо.
Снопчето мента се отстранява и супата се дърпа от огъня. Оставя се за 5 минутки, за да спадне температурата леко или се долива малко студена вода или бульон, които ще свършат тази работа веднага.
По този начин и ще се навакса изпарената при варенето количество течност. Тук все пак се внимава и да не се разреди прекалено, което би размило вкуса и не трябва да се допуска.
Идва ред и на застройката, за която се разбива яйцето с щипка сол, киселото мляко и другата лъжица лимонов сок. Сипват се при тях 2-3 черпака от още горещ бульон и се темперира.
Сместа се излива в супата на струйка и при непрестанно разбъркване.
Супата от заек с гъби се поднася на момента, гореща и ароматна, поръсена с прясно смлян черен пипер и свеж и накълцан магданоз.
Добър апетит!