Начин на приготвяне
Рецептата за това кайсиево сладко е традиционна в пловдивското село Труд. Има два начина да се приготви сладкото. По-лесният е на мармалад, а по-трудният е на конфитюр.
За мармалада:
1. Кайсиите се почистват от костилките и се нарязват на по-едро.
2. В тенджера се редува ред от плода, посипва се със захар, отново плод, захар и т.н. Завършва се със захар. Престоява на хладно 24 часа.
3. На следващия ден се слага в по-широка тава с високи стени и започва изваряването при непрекъснато бъркане. Пяната, която се образува, се отстранява с решетъчна лъжица.
4. Когато кайсиите се сварят, сладкото се сваля от огъня да се охлади малко и се претрива през цедка, за да се хванат обелките.
5. Месестата част се връща на огъня и изваряването продължава, като се пуска и черният пипер.
6. Десет минути преди сваляне от огъня се слага и лавандулата. Сладкото е готово, когато при тест с капка от него върху суха порцеланова чиния капката запази формата си и не се разлива.
7. Сладкото се сваля от огъня и се добавя лимонтузу. Разбърква се добре. Пълнят се бурканчетата, затварят се и както са топли, се обръщат с капачката надолу. Завиват се с одеяло да държи топлината и се развиват на другия ден.
За конфитюра:
1. Кайсиите се разполовяват и се махат костилките.
2. Във вряща вода с решетъчна лъжица се потапят кайсиите за 10-20 секунди, вадят се и веднага се поставят в студена вода.
3. Кайсиите се белят и се нарязват, но не на много тънки полумесеци. Слагат се в тенджера и се редува ред плод, захар, плод, захар. Най-отгоре се завършва със захар. Престоява 24 часа.
4. На следващия ден се слага черният пипер започва да се изварява, като се премахва пяната.
5. Десет минути преди сваляне от огъня се слага лавандулата.
6. Когато се свали от огъня, се добавя лимонтозу и нататък е ясно.
Може да си спестите черния пипер, но ви уверявам, че той не се усеща като вкус или лютивина, но променя характера на сладкото от кайсии с лавандула и без него не е същото.