Начин на приготвяне
Произходът на рецептата не е италиански:
Що се отнася до обстоятелствата около раждането на това ястие, вероятно непосредственият следвоенн период е дал решаващия тласък за изграждането на тази рецепта за Карбонара.
Комбинацията от типичния американски вкус на яйца и бекон с тестени изделия, подправени със сирене, го прави веднага успешен от двете страни на Атлантическия океан.
Хипотезите са различни, на кого дължим това изобретение, но преди всичко в историята преобладава и не е отричана ролята на Ренато Гуаланди. Този млад готвач от болонски произход е нает на 22 септември 1944 г., за да подготви обяд по повод срещата между Английската осма армия и Американската пета армия в новоосвободената Ричионе.
Той несъзнателно създава ястие, предназначено да стане известено по целия свят. Във американската армия храната, която основно присъства, е: фантастичен бекон, вкусна млечна сметана, сирене и яйчен прах и черен пипер.
Готвачът слага всичко заедно и сервира на генералите. По-късно Гуаланди става главен готвач на съюзническите войски в Рим от септември 1944 г. до април 1945 г. и този период е достатъчен за разпространението на славата на Карбонара в столицата.
Наименованието на рецептата спагети с Карбонара е много интересно с това че за първи е произнесено във филм!
Но като се върнем към рецептите, първата рецепта за Карбонара изглежда е публикувана през 1952 г. в Съединените щати в пътеводител на ресторант в област Чикаго, озаглавена Изключително ръководство за това какво се готви в Чикаго от Патриша Бронте. В рецензията на ресторант Армандо авторът съобщава за доста точна рецепта и няма как да сбъркате: това е Карбонарата, която всички знаем. Появата на първата италианска рецепта (но не такава, каквато я познаваме днес) вместо това е датирана през август 1954 г. Тук съставките са: спагети, яйце, бекон, Грюер и чесън.
Но окончателното посвещение на националната италианска рецепта става с публикуването в книгата с рецепти на Луиджи Карначина La grande cucina от 1960 г. За първи път се въвеждат свинските бузи, заместващи бекона и сметаната, които често ще присъстват в рецептата до в края на 80-те дори с големи количества.
В първите си четиридесет години в рецептата освен сметана и други съставки намират своето място - като вино, чесън, лук, магданоз, черен пипер и лют червен пипер, демонстрирайки изключителна променливост на състава.
Във версиите на Карбонара от 90-те всички тези съставки ще бъдат елиминирани, което позволява бавното, но постоянно утвърждаване на трите класически съставки, които всеки познава днес: яйце (с ясно уточнение да е само жълтък), Пекорино и бекон в различни количества (повече или по-малко) и черен пипер.
Да преминем към рецептата:
Сложете тенджера с много подсолена вода на котлона и я изчакайте да кипене.
Междувременно нарежете бекона и на филийки малко под 1 см. Загрейте голям тиган на среден огън, докато нарязвате бекона на кубчета. Добавете бекона в горещия тиган, без да добавяте олио, и го оставете да покафенее.
Разделете жълтъците от белтъците (които ще запазите за други рецепти) и с помощта на бъркалка за яйца разбийте жълтъците за около минута. Сварете макароните и междувременно добавете част от готвената мазнина от бекона в жълтъците и ги разбийте отново с бъркалката.
Добавете прясно смлян пипер на вкус в сместа от яйца и мазнина от бекона. Разбийте с добре.
След това добавете част от настърганото сирене Пекорино в яйчената смес и отново я разбъркайте.
Изцедете пастата в купа и върху нея изсипете яйцето и пекорино, като бъркате непрекъснато. Добавете бекона към макароните.
Вземете чиния и сервирайте вашата спагети Карбонара по Римски. Завършете с бекона, прясно смлян пипер и малко Пекорино.
Коментари