Начин на приготвяне
За мярка ползвам чаена чаша с вместимост от 250 мл.
Оризът измих и сложих в средно голяма тенджера. Залях го с 1700 мл вода, добавих 1 ч.л. сол, 1 ч.л. олио и когато завря, намалих степента на котлона на 4 от 6 на моята печка. Варих без капак около 15 минути, или докато оризът започна да омеква, но без да не е напълно сварен.
През това време в касерола смесих киселото мляко, брашното и двата жълтъка.
Посолих леко и разбърках добре с кухненска бъркалка, докато сместа стана гладка. Сложих съда на друг котлон и на средна степен я загрях, докато завря.
Добавих ½ ч.ч. (130 мл) гореща вода и разбърках добре. Когато завря втори път, я отстраних от котлона.
Взех 1-2 черпака от течността в тенджерата с ориза и смесих със застройката. След това изсипах сместа от касеролата в тенджерата и разбърках.
След като завря, оставих супата да се вари 5-7 минути и я отстраних от котлона. Тук е моментът да я опитате на сол и да добавите, ако ви се стори, че има нужда.
В метална купичка на средна степен на котлона разтопих маслото, добавих няколко капки олио и стрития сух джоджен. Оставих да се готви за не повече от 1 минута. По-голямата част добавих към супата, а оставих малко и за аранжировка на първите 2 порции.
Оризовата супа се поднася топла. Подготвих и ситно смлени сухи лютиви чушлета, за който желае.
Тъй като оризът има свойството да набъбва в течна среда е добре да приготвите супата за едно ядене. И за второто ще е също толкова вкусна, но е възможно оризът да е сгъстил доста бульона и да се получи рядка яхния.
Аз лично обичам по-гъсти супи, но ако вие предпочитате по-рядки, по време на готвенето добавете още малко гореща вода.
Турската оризова супа Яйла е готова.