Начин на приготвяне
Гъбите почистих, измих, подсуших и нарязах на не много големи, но не и твърде малки парченца.
В 700 мл вода сварих за 1-2 минути сухия бульон и оставих леко да се охлади.
В дълбок тиган загрях 1 с.л. масло и 2 с.л. олио и сложих гъбите и сушените манатарки, като леко ги посолих. Когато течността им се изпари, запържиха се и останаха на мазнина, добавих чесъна, мащерката и след около половин минута отстраних тигана от котлона.
Гъбите преместих в чиния, а в тигана сложих виното и върнах на котлона за 20 секунди, за да поеме ароматите и да му се изпари алкохолът.
Прехвърлих го в чашата, с която го измерих. В тигана сложих 2 с.л. масло и 2 с.л. олио и добавих брашното.
Разбърквах, докато доби златист цвят, след което започнах да добавям от бульона, редувайки с виното, докато получих желаната гъстота.
Винаги се старая да е една идея по-рядко, защото когато постои вкусната гъбена каша се сгъстява допълнително. Прибавих гъбите, сметаната и мления бял пипер и готвих още 2-3 минути, като разбърквах постоянно.
Сервирах топло, поръсено със ситно нарязан магданоз. Най-вкусна е гъбената манджа, когато се хапва веднага след приготвянето ѝ, но разбира се, може и да се претопли, ако остане.
Добър апетит!
Забележки:
- За постен вариант на нашата гозба с гъби може да приготвите кашата само с олио и без сметаната. Относно сухия бульон, трябва да прочетете съставна опаковката. Добавям снимка на двата сухи органични бульона, които ползвам и за които често ме питате, като под всеки описвам откъде го купувам и слагам линк.
- Виното придава съвсем леко доловим кисел акцент, така че ако не ви допада, може да го пропуснете. За мен то обогатява вкуса и когато имам на разположение, винаги добавям.
Коментари