Начин на приготвяне
Първата стъпка е да почистим добре мидите Сен Жак, ако са пресни. За целта ги отваряме внимателно с помощта на върха на ножа.
Премахваме едната черупка и оставяме само тази, към която е прикрепена мидената ядка.
Почистваме добре ядката и измиваме под течаща вода, без да откъсваме от черупката.
Ако ползваме замразени миди, те най-вероятно са си почистени предварително. Само трябва да ги оставим да се размразят, после да ги изплакнем, отцедим и подсушим леко с кухненска хартия.
Загряваме плоча или голям тиган на силен огън. Сипваме малко зехтин и щипка сол Малдон. Слагаме мидите с ядката надолу и запичаме 1 минута, после обръщаме от страната на черупката и поръсваме със зехтин. Готвим така още 2-3 минути.
Зависи и от големината на мидите Сен Жак. Ако са по- малки е възможно да са достатъчни 2 минутки, но при по- големите и дебелички ядки може да се наложи да се увеличи времето за готвене.
Най-важното е мидите да са мекички и крехки, а не пресготвени, твърди и жилави, затова не ги дръжте повече от 5 минути на огъня.
Паралелно с това си запечете гъшия дроб (или патешки). За него също трябва силен огън и тигана да е нагорещен предварително, но без мазнина, тъй като ще си пусне самия дроб. Не слагайте парчетата фоа гра в студен тиган, защото вместо да се запечатат ще започнат да се топят.
Печете до тъмен загар от всяка страна.
Сложете по парченце гъши дроб върху всяка мидена ядка в черупка и подредете в плато.
Поръсете със сол Малдон и по желание малко черен пипер, но само върху дробчето.
Задължително поднесете миди Сен Жак в черупка с гъши дроб на момента, ц докато е топъл и не забравяйте бялото винце.
Невероятно добра комбинация от вкусове, на пръв поглед странна. Истинско удоволствие за сетивата!
Прочетете и тези кулинарни тънкости при приготвянето на миди Сен Жак.