Начин на приготвяне
Колкото по-тъмно зелен и дребен е грахът, толкова по-млад значи е. Не го размразявайте на въздух!
Краставичките да не са домашно приготвени чрез макар и 5 минутно изваряване, защото не бива да са меки, а да хрускат!
Шунката задължително да е пражка, пушена, от бут - никакви варени, на блокове, вакуумирани и т.н., защото от вкуса на шунката в най-голяма степен зависи вкусът на руската салата.
Майонезата, както и шунката, не бива да е каква да е. Препоръчително е да е френска. Тя не бива да съдържа разни изцедени кисели млека, защото ще развали вкусът на салатата. Най-добре е да се направи домашна, от пресни жълтъци, задължително с добавка на ½ лъжичка горчица.
В тенджера с 2 л. вода слагаме 1.5 чаена лъжичка сол и я поставяме да ври. Картофите се обелват и се нарязват на малки кубчета. Изсипват се, да се сварят във вече кипналата вода. Варенето трае около 20 минути.
В това време се занимаваме с морковите. Те се остъргват, нарязват се на по 2-3 филийки по дължината и се слагат да врат в малък съд, където има чаша и половина вода, щипка сол, щипка захар и бучица масло, колкото лешник. Врат на бавен огън също около 20 минути.
Прецеждаме сварените картофи през гевгир и ги оставяме да изстинат.
Отново кипваме около литър вода с малко сол. Щом тя заври, изсипваме в нея замразения грах (без да сме го размразявали! )
Нарязваме сварените морковите също на кубчета и ги изсипваме в голям съд, където ще забъркваме цялата салата.
На кубчета нарязваме шунката и яйцата. Ябълката настъргваме на едро ренде.
Добавяме към смесените вече компоненти много добре изстиналите картофи. Най-накрая добавяме майонезата и разбъркваме.
Съхраняваме в стъклени буркани в хладилник. Трайността ѝ зависи от броя и апетита на членовете на семейството – колкото по-голям, толкова тя е по-нетрайна - в смисъл, че може да се “изпари” от момента на поставянето ѝ в хладилника, до мига, в който го затворите.
С какво върви?
- Върху филийка хляб руската салата върви с руски чай.
- Без хляб руската салата върви, разбира се, с руска водка.
- Иначе може да служи за предястие, особено ако е увита в тънки филийки шунка.
Най-върви с весела компания.
Ако ти предстои празнично събиране, опитай и другите ни предложения за вкусна руска салата, разкошна млечна салата или дзадзики.
Коментари
Какъв е смисълът от това ?!
Всичко останало - добре.
Има различни начини за нейното приготвяне. Лично аз я приготвям малко по друг начин, но със същите ингредиенти. Картофи и моркови ги варя цели, не обелени за да избегна разваряването им. Също ползвам шунка, пушена шунка, заради нейният аромат. Използвам майонезата "Провансал", продава се в бурканчета по 250 мл.
На всички добър апетит и наздраве!
Салатата се ражда през 1860 година, когато Оливие работи като главен готвач в един от най-реномираните ресторанти в Москва – „Ермитраж“. Неговото творение бързо станало много популярно, но всъщност като продукти било доста далеч от съвременния си вариант: приготвяло се от месо от фазан, телешки език, хайвер, зелена салата, раци, кисели краставици, варени яйца. Липсвала основната съставка на салатата, каквато я познаваме днес – картофите, а какъв точно е бил дресингът и досега не се знае, тъй като Оливие пазел рецептата за него в дълбока тайна.