Начин на приготвяне
Ако сиренето, което ще използвате е твърдо и много солено - накиснете го един час в студена вода, като я смените поне 2-3 пъти, така ще отнемете солта и сиренето ще омекне. Почистете лапада от жилките и хубаво го измийте, нарежете го на дребно.
Сторете същото и със зеления лук, магданоза и джоджена, като им махнете дръжките. Нарежете шунката на малки кубчета (използвах слайс шунка), а яйцата разбийте, като си отделите 2-3 с.л. за намазване.
Във висока и широка тенджера сложете олиото и задушете лука и подправките за около минута, после добавете лапада и разбърквайте до пълното му омекване - 5-6 минути, изчакайте водата, която се е образувала, да се изпари и тогава снемете от котлона.
След като лападът поизстине, добавете натрошеното сирене, шунката и яйцата (важно е да не е горещ, за да не се пресекат яйцата).
Включете фурната на 180 градуса с вентилатор (или 200 на долен и горен реотан). Намаслете тавичка, сложете първата кора, като оставите краищата да стърчат навън, намажете я с олио и сложете следваща кора - повторете процедурата общо с три кори. Разпределяме половината плънка и правим същата процедура с още две кори и олио, но този път ги сгъваме навътре, за да се получи нещо като борд по края.
Разстиламе остатъка от сместа и редим още 4 кори и олио, като последната кора и борда, който сме получили, мажем с остатъка от яйцето. Печем за около 30- 40 минути до приятен загар. Може да се сервира, както топло, така и студено.
Информация: Сиренето, което използвам е домашно приготвено, за да издържа дълго време, то бива много солено, (говорим за старо узряло сирене), затова го оставям да престои едно денонощие в 1-2 литра вода. На следващия ден е меко и нежно като крема сирене, но солено. Няма проблем, ако не разполагате с такова сирене да го замените с подходящ за вас вариант - стига да не е много твърдо.