Начин на приготвяне
Подчертано сладкият и освежаващ аромат на ментата определя вкуса на тази тонизираща напитка. Ментата се бере по време на цъфтежа. Тогава нейните етерични масла с главна съставна част като ментола са най-силни.
Използвам цялата надземна част на растението. Количеството на букета е голямо, едва го обгръщам с ръце.
Наливам студена вода в дълбок съд и потапям ментата неколкократно, без да я кисна. Сменям няколко води. С кухненска ножица нарязвам стеблата, заедно с листата и цвета през 3-4 см. /приблизително/.
Това количество заливам с вода, покривайки зелената част. Оставям на хладно за 24 часа, като през това време притисквам с ръце нарязаната билка, за да се освободят ароматите.
На следващия ден прецеждам течността през тензух, като добре истисквам всяка част от билката. Изливам отварата в подходящ съд и я слагам на среден огън, докато се редуцира наполовина и остане 2 литра.
Към нея добавям захарта, /около 1500 г/ и разбърквам, за да се разтопи. Количеството на захарта е според вашия вкус, ако предпочитате ликьорът да е по-сладък, можете да прибавите 2 кг. След като се охлади добавяме ракията.
За приготвянето на ментовката използвайте ракия, която е без плодов специфичен аромат и наситен вкус, защото е неподходяща за смесване с ментоловите аромати.
Насипете ментовката в стъклени бутилки и добавете зелена сладкарска боя, за да я оцветите. От мен наздраве и бъдете здрави!
Ментата трябва да присъства във всеки двор, защото тя намира приложение при различни чревни проблеми и при хроничен колит. Тази билка успокоява съпътстващите колита симптоми, които варират от запек до чревно разстройство, често съпроводени с болезнени спазми и неприятно подуване на стомаха.
От нея приготвям ароматен сироп и изсушавам листата и цветове за чай през студените зимни сутрини.
Коментари