Начин на приготвяне
Морски или речен, месото на кефала е ценен източник на омега-3, протеини и мазнини. Месото е крехко, бяло, изключително вкусно и без много кости, добра съставка към рибени чорби. Подходящо е и за филетиране.
Измиваме рибата със студена вода. Подсушаваме я добре. Поставяме я върху парче тензух. Този трик научих от баща си (стар рибар), защото рибата не се пързаля, когато я почистваме от люспите. Свиваме ги в тензухa заедно с почистените хриле и коремни вътрешности и изхвърляме.
Измиваме отново рибата добре и подсушаваме. Транжираме я, като опашката и главата изрязваме с много остър нож заедно с 3 см от месото. Отстраняваме и перките. Прокарваме ножа по посока на гръбначната кост. Отделяме едното филе. По същият начин процедираме и от другата страна, като отделяме гръбначната кост. Не се притеснявайте, ако по време на филетирането ѝ оставите фира по нея. От всички отстранени части - глава, опашка, перки и кост, приготвяме рагу. В съчетание с друг вид риба ще приготвите чорба, саламура или домашен рибен бульон.
От отделените две филета не премахваме кожата. Поръсваме ги със сол и пипер. Оставяме за час-два, за да поемат от солта, след което я изтръсквам. Намазняваме с четка и зехтин алуминиево фолио. Отдолу като канапе използвам резенчета лимон. Върху тях поставяме филетата от кефал.
Отгоре поставяме резен масло и 1 стръкче тарос. Завиваме плътно фолиото като пакет и поставяме в загрят грил тиган.
Месото е готово за около 20 минути (зависи от видът на топлинната обработка, аз работя на газов котлон).
За дресинга стривам скилидките чесън в хаванче с малко хималайска сол. Добавям и билките, нарязани на ситно. Смесваме със зехтин, малко оцет, и люто чили по желание. Накрая добавяме прясно настъргани на ситно орехови ядки.
Готовите филета оставяме да се охладят във фолиото. Отстраняваме го и внимателно отделяме кожата от филето.
Рибните филета подреждаме в порционни чинии, гарнирани с картофеното пюре, а дресинга подреждаме до рибата в индивидуална в купичка.
Коментари