Начин на приготвяне
Корите за баницата се приготвят ден-два по-рано. Брашното се изсипва в купа, добавя се солта и постепенно с разбъркване се сипва затоплената вода, докато стане на меко тесто. Разделя се на топчета, малко по-големи от яйце. Оставят се да втасат 30-40 мин на топло.
Разточват се с точилка и се пекат, в нашия случай на стара печка на дърва. Може да се ползва плоча, но имайте предвид, че разточената кора е с диаметър 40-50 см.
Повърхността не трябва да е много гореща, за да не прегорят. Кората се слага на печката за 4-5 секунди, после се обръща. Ако не е достатъчно изпечена, може да повторите.
Изпечените кори се редят върху памучна кърпа или амбалажна хартия една върху друга, след което се завиват с кърпа и се оставят да изстинат.
Пристъпваме към правенето на баницата на следващия ден. В купа разбиваме 3 от яйцата, върху тях начупваме сиренето и добавяме млякото, разбъркваме.
В тава разбиваме с ръка четвъртото яйце, доливаме около 100 мл вода и 50 мл олио. Тук потапяме корите, като ги чупим наполовина, или както дойде. Корите не трябва да киснат, а само да се потопят от двете страни. Редим в намаслена тава и с лъжица изсипваме част от плънката.
Някъде по средата слагаме и паричка - новогодишният късмет. Най-отгоре остава кора, върху която поръсваме с олио и слагаме на 4-5 места масло с върха на ножа. Пече се на 170 градуса около 40 мин. Като се извади, се поръсва с вода и се завива с кърпа.
В баницата може да се слага и повече от един късмет, например дренови пъпки, завити във фолио и наречени. Само стопанката знае кой късмет за какво е наречен.
Това е любимата баница, която приготвяме и на Коледа и за Нова година.
Северняшката наложена баница с късмет е готова.