Начин на приготвяне
От продуктите за питката омесете тесто и оставете да втаса за 40 минути. След което оформете питка, набодете я на няколко места с вилица, направете мотиви за дом, огнище, здраве, берекет и др.
След като наново втаса за 30 минути, поставете тавата в предварително загрята на 180 градуса фурна и печете за около 35-40 минути, извадете и оставете да се охлади. Охладената питка се начупете на хапки в тавата. В тези хапки, заровете парата и клонки дрян, които наричате на имуществото си.
В тиган разтопете маслото, добавете сиренето и след кратко запържване, поръсете с червен пипер, разбъркайте и веднага на тънка струя полейте хапките. Поръсете със захар на вкус и поставете мотивите отгоре за украса.
Сервирайте веднага.
На Васильовден домакинята (капракачанка) в семейството е ставала в ранни зори и е приготвяла прясна питка, с големина според членовете на семейството. От тази питка са правили така наречената Бугвала с късмети, това е била закуската след новогодишната нощ и достойно замества баницата с късмети.
От мало до голямо са я очаквали с нетърпение, за да видят на кой какъв късмет (работа) ще се падне. Бугвалата представлява предварително омесена и опечена погача и украсена ритуално отгоре.
Те изобразяват всичко, което са имали, а това са: дом и семейство, които са поставяли в средата на питката. Отстрани са поставяли работата, с която се занимавали, на мъжете гега, за да пасат овцете а на жените – хурка. Животните, с които са се прехранвали, овце, коне и най-важното каракачанското куче – пазач на цялото имущество.