Начин на приготвяне
Сепиите се почистват от видими висящи ципички и твърдата топчица в основата на пипалата се отстранява.
На такъв размер сепия не е нужно да се бели покривната ципа, даже не е препоръчително, защото тя е много фина, сготвена не се усеща и допринася, за да остане по-крехък морският дар. При големите сепии беленето е задължително и е доста пипкав и труден процес.
Измиват се под течаща вода и се подсушават леко. Правят се няколко прореза - напречни и надлъжни - леки, не напълно срязващи месото.
Чесънът и чери доматите се накълцват на ситно (може да ползвате и обикновен домат, но аз съм избрала за тази цел чери, поради факта, че са с по-тънки стени и по-крехки от традиционните домати).
Зехтинът се загрява на силен огън в тиган с незалепващо дъно докато започне да пуши. Тогава се слагат морските дарове с вътрешната част надолу. Готви се около 4- 5 минути и се обръща и от другата страна за около 3 минути. Важно е огънят да е силен, за да хване хубав загар отвън, а отвътре да останат крехки, в противен остават жилави.
Готовите сепии се изваждат и поставят в сервировъчни чинии, а във все още нагорещения тиган с малко сосче от зехтина и сока от морските дарове, изпуснат при печенето, се налива виното и се слага чесънът.
Поради високата температура, стойте настрана, за да не ви напръска. Веднага се излива равномерно върху двете сепии.
Ако сосчето е прекалено малко, тъй като част от виното веднага се изпарява при контакта с горещия тиган не се тревожете, трябва ни малко, но с интензивен вкус.
Ръснете още зехтин върху сепиите и разпределете отгоре накълцаният магданоз и чери домати. Изстискайте лимонов сок на вкус и поднесете горещи.
По желание може да посолите, но съветът ми е първо да опитате и само ако е нужно да го направите.
Хубавата, непреработена с химии сепия би трябвало да си съдържа сол, понякога дори малко прекалено.
Изключително подходяща добавка и компания към този морски дар е майонезата.
Сепията на тиган е готова.