Начин на приготвяне
Да помогнем на нашия организъм да пребори вирусните инфекции с добра храна, а тази супа е източник на витамини, енергия, антиоксиданти и природния имунен стимулант пчелния прашец.
Почистваме и измиваме зеленчуците. Праза, пиперките, шалота, чери доматите и морковите режем на ситни зарчета. Двата вида картофи нарязваме на средни кубчета. Корените от магданоз завързваме на снопче със здрав конец /тази есен си изсуших за първи път/.
В подходяща тенджера загряваме растителната мазнина и маслото, в които сотираме първо праза и шалота. След 5 минути прибавяме пиперките и морковите. Задушаваме под капак, докато съставките омекнат. Прибавяме картофите, корените от магданоз, къри, черния пипер, салцата и доматите. Заливаме ги с богатия домашен зеленчуков бульон. Оставяме супата да къкри на слаб огън до готовност.
През това време настъргваме малко индийско орехче, малко джинджифил, лимонена кора от 1/2 плод и изцеждаме сока му. Нарязваме на ситно пресния магданоз, който ще прибавим 5-7 минути, преди да отстраним супата от котлона.
Застройката приготвяме с разбитото кисело мляко или сметана и жълтък. В нея прибавяме лимонената кора и индийското орехче. Накрая прибавяме в супата и фидето. След като се е сварила, прибавяме и магданоза.
Изключваме котлона и внимателно прибавяме предварително темперираната застройка.
Тази супа се сервира гарнирана с резен лимон и лъжичка с пчелен прашец.
Консумира се топла с лимонов сок.
Съставките пчелен прашец и лимонов сок не понасят високата температура, тъй като ефектът им отслабва, а витамин С се разрушава.
Коментари