Начин на приготвяне
Зеленчуците се нарязват на ситно. Гъбите се обелват, остранява се пънчето и се нарязват на филийки. В дълбока тенджера се загрява зехтинът. Прибавя се наситнен лук, разбърква се за 2-3 мин., докато омекне.
Прибавят се морковите нарязани на кубчетга, задушават се за 1-2 минути и се прибавят наситнените стръкове селъри. Разбърква се и се прибавят гъбите, нарязани на филийки. Посолява се със сол и черен пипер. Оставя се да се задушава на умерен котлон, докато изври напълно водата от зеленчуците.
Когато сместа вече е суха се излива виното, разбърква се и се оставя за минута-две да се изпари, прибавя се пасиран чесън, доматената паста, доматите от консерва, налива се зеленчуков бульон, лещата, сухите билки - босилек, риган, розмарин и щипка сода за хляб.
Разбърква се и се оставя на котлона, докато се свари лещата около 40-50 мин. или докато стане наполовина, трябва да е по-суха, повече като яхния.
Пастата е по избор, може да са спагети, или дребна паста или да са начупени кори за лазаня. Сварява се според указанието.
Сервира се в дълбока чиния, като се сипва от пастата и се залива с 1 черпак от лещата. Поръсва се с магданоз. Наситнен магданоз сервирам в отделна купичка и всеки сам си сервира, по избор е.
За паста избрах лингуини на Barilla, но в оригиналната рецепта е показано да се начупват кори на големи парчета за лазаня, по избор е.
Самата леща, така сготвена, с толкова много подправки, има разкошен вкус и аромат и е много подходящо да се предложи и италианска Фокача за разнообразие, както показвам и на снимките.
Рецепта за оригинална италианска Фокача с розмарин и морска сол е публикувана в сайта на Готвач БГ.
Лещата Болонезе върху паста е готова.