Начин на приготвяне
Червената леща всъщност е белена, което я прави много бърза за приготвяне - вари се много по-кратко от кафявата и се преработва много по-лесно от храносмилателната система. Регулира нивата на кръвната захар, затова е много подходяща храна за диабетици.
Червената леща е богата на витамин А и витамин B1 и B2, желязо и фолиева киселина (препоръчва се за консумация при бременност и кърмене, при анемия), фосфор, магнезий и калий, съдържа много висок процент белтъчини (почти колкото тези в най-качествените меса), но малко количество мазнини, както и много фибри, благодарение на които се чувстваме сити за по-дълго време.
Това я прави подходяща за хора, желаещи да контролират теглото си. Освен това е добър съюзник в борбата с високия холестерол.
В тенджера с дебело дъно загрейте на среден котлон около 5 с.л. зехтин за готвене.
Добавете нарязаните на ситно праз лук и чесън. Оставете ги да се запържат за около 5 - 6 минути, като разбърквате постоянно. След това добавете нарязаните на ситни кубчета моркови и червени чушки. При необходимост може да се добави и още малко зехтин.
След като зеленчуците поомекнат, добавете измитата червена леща и разбъркайте. Залейте с гореща вода, колкото да покрие продуктите.
Прибавете отново вода, след като лещата набъбне. Ако обичате супата по-гъста, сложете по-малко вода. Ако я обичате по-рядка, добавете повече вода.
След като лещата е готова, добавете подправки на вкус - джоджен, чубрица, риган и босилек.
Овкусете със сол, черен пипер и кимион на вкус, поръсете с нарязания магданоз.
Няколко минути преди да свалите супата от леща от котлона, добавете червения пипер и разбъркайте хубаво.
По желание поднесете супата поръсена с домашно приготвени крутони.
Добър апетит!