Начин на приготвяне
Дълбока тенджера с плътно дъно (ползвах чугунена тенджера).
Месото с много остър нож се накълцва на много ситно, това отнема време и трябва да се прояви търпение.
Червените сухи чушки се попарват, за да омекнат, а след това с домакинска ножица, така е най-удобно, се накълцват на много ситни парченца.
Гъбите се потопяват с топла вода за около 15 минути, а след това се нарязват на много ситно. Празът се наситнява. Беконът се нарязва много ситно.
Всички продукти се поставят в дълбока купа, добавят се оризът и всички подправки. Добавя се малко топла вода и се разбърква много хубаво, Сместа я омесих с ръка, за да се уеднакви.
Зелевите листа се почистват от средната жилка, поставя се по 1 с . л от плънката и се завиват сарми.
Подреждат се в тенджерата, като преди това се поставя малко нарязано зеле, може и два цели зелеви листа, колкото да покрие дъното и се заливат с телешки бульон, малко от зелевия сок и се допълва с малко топла вода до сармите.
Залива се със зехтин (олио) повечко, киселото зеле обича мазнината, поръсва се с микс от зърна черен пипер, пуска се и дафинов лист.
Отгоре се захлупват с огнеупорна чиния, леко се притискат.
Тенджера с капак се поставя на умерен котлон и се готви до готовност на зелето, около 1 час и 20-30 мин.
След това сармите се изваждат от тенджерата, прехвърлят се в глинен съд, добавя се още малко мазнина и се запичат на 200 градуса за около 15-20 мин., да останат напълно на мазнина.
Сармите са готови.
Рецептата, която предлагам, е малко сборна от няколко рецепти. В някои ориз изобщо липсваше, на други места беше голямо количество около 300 г, / 1 кг месо, за себе си намерих средно решение, като добавих една малка шепа дългозърнест ориз, предпочитам го, защото не се разварява при по дълго готвене.
Манатарките са по избор, може и да бъдат пропуснати.
Според мен е задължително ползването на лют червен пипер, защото придава невероятен вкус, а посоченото количество не е голямо за рецептата, но разбира се е по избор.
Недостатък на тази зимна рецепта е по-бавното приготвяне на месото, то задължително трябва да е силно наситнено на много дребни парченца, кайма не е препоръчително, ако се ползва ще се изгуби автентичността на самата рецепта.
Беконът е задължителен, придава невероятен аромат и вкус.
В повечето от показаните рецепти се ползва цял зелев лист, след като се отстрани жилката, така самите сарми се получават големи и стоят грубо, за себе си намерих средното решение и ползвах зелев лист разрязан наполовина, за да се получат средно големи сарми.
Страхотните касапски сарми с кисело зеле, сушени червени чушки и манатарки са готови.
Коментари