Начин на приготвяне
В тавичка пресявам брашното. Правя кладенче и в него слагам солта. След това изливам водата, в която съм сложила олиото и оцета и започвам да замесвам тестото.
Когато стане готово, го изкарвам върху набрашнен плот и го меся още в продължение на 3-5 минути (докато спре да лепне и започне да прави мехурчета), като ръся по малко брашно.
Готовото тесто го разделям на 10 топки. Всяка топка измесвам поотделно с малко брашно.
Оставям да престоят 20 минути в тава, покрити с кърпа. След това всяка топка се разточва с къса точилка на кора с диаметър една педя. Получените 10 малки кори също престояват 20 минути, покрити с кърпа.
Преди да започна да ги дърпам, ги мажа отгоре с олио или ги потапям направо в олиото.
Подпъхвам си ръцете под кората, вземам я и отначало само във въздуха я разтеглям от средата към края. После я слагам върху памучна покривка и започвам дърпането. Кората трябва да се разтегли, така че да стане колко се може по-тънка, и да се скъса не е беда.
След което краищата на кората, където е останало по-дебело, се изрязват.
Цялата кора се поръсва с мазнина. Не се щади мазнината, защото колкото повече е, толкова по-вкусни стават баничките.
След това се поръсва плънката, в случая с маслини (предварително обезкостени и нарязани). Вместо маслини може да се сложат мариновани гъби или предварително обработени пресни гъби. Също така често правя плънка от задушен лук (праз), гъби и маслини - просто изборът и вкусът са ваши!
Плънката може да се постави в едната страна на кората като една по-широка лента и върху нея да се захлупи краят ѝ или да се разхвърли по цялата кора.
След това кората се навива на руло с помощта на покривката.
Покривката се повдига леко и се стремим краят на кората да падне върху разстелената плънка. След което продължаваме внимателно да повдигаме още покривката, а кората в същото време се навива сама на руло.
Стремим се рулото да е хлабаво, с повече въздух в него, за да се изпекат добре и за да са въздушни дърпаните банички.
По този начин се процедира и с останалите малки кори.
Всяко руло се навива на охлюв, след което охлювите се редят в намазнената тава. Така подредените вити банички се намазват обилно с олио, както казват бабите баницата да плува в мазнина (от само себе си се разбира, че не е за хора на диета:)). По този начин тя едновременно хем се пече, хем се пържи!
Тавата с баничките се слага в предварително загрята на 180°C фурна и се пекат около 30-40 минути до получаването на приятния златист загар.
След изваждането ѝ от фурната излишната мазнина се излива от тавата.
Ако обичате баничките да са меки, ги напръсквате леко с вода, покривате ги с хартия и отгоре с кърпа. Ние ги обичаме хрупкави и само изчакваме леко да изстинат!
Вкусни са както топли, така и студени! Поднесени с айрян, боза, прясно мляко или сок домашните дърпани банички са си били винаги обичани от малки и големи!
А дали са вкусни баничките с маслини? -Да, чудесни са, харесаха ни много! Маслините чудесно заместват сиренето от традиционните банички!
Добър апетит от мен!
*За по-наблюдателните - на снимката част от баничките са с плънка маслини, а друга - със сирене !