Начин на приготвяне
Първо се включва фурната да загрее. След това се измиват и нарязват лукът, морковът (ако слагате) и лопушът. В тавичката, в която ще се пече ястието, се налива олиото и се слага в загрятата фурна. Ако ви е много олиото, намалете го, но знайте, че ориза се обичат.
След като се загрее олиото, се слага лукът и морковът с малко водичка да се задушат.
Прибавя се измитият и отцеден ориз и се позапържва и той.
Следва лопушът (с идеята да се пържи по-малко) и след като спадне, намали обема си, ястието се залива с вода 1:3.Тъй като у дома не обичаме сух ориз и отделящ се на зърна, понякога слагам и 3.5 части вода.
Добавят се подправките по желание и сол на вкус, но поне 1 ч.л., обърква се добре и ястието се оставя на силна фурна, докато заври водата.
След което температурата се намалява на 180°C и се пече около 15- 20 минути, като се следи да не остане без вода. Ако се налага, се долива - по учебник трябва да е топла, но аз съм доливала и студена вода;).
За това време оризът се сварява, но трябва да има вода в тавичката все още.
Вади се тавичката и в ориза с помощта на лъжица се правят хубави гнезда (дупки) и в тях се чупват едно по едно яйцата.
Посоляват се леко, поръсват се с черен пипер (понякога ръся и червен пипер) и ястието се пече още малко, докато белтъкът отгоре се втвърди.
Обикновено на четвъртата-петата минута белтъкът е сварен, а жълтъкът е рохкав. Ако ги обичате така яйцата, сега е моментът да извадите ястието от фурната.
Ако обичате твърд жълтък, то той е готов към десетата минута от запичането на яйцата.
Най-вкусни са, когато са поднесени топли, гарнирани с кисело мляко или сметана и плочка сирене. А за любителите на лютичко - яйцата върху ориз с лопуш поръсете отгоре с чили.
Да ви е вкусно!
Като идея може да се добавят и 2-3 с.л. доматен сок и 2-3 сухи люти чушлета, за да стане още по-вкусно ястието. И вместо лопуш може да се използва всяка пролетна зеления - спанак, коприва и др.