Начин на приготвяне
За тарталетите ще имате нужда от 6 броя формички - от силикон или метални, стандартна големина - 10 см диаметър. Намажете ги обилно със масло и се заемете с тестото.
Любимата на всички ни паста бризе или маслено тесто бризе има френски произход. Тя се използва както за основа на много сладкиши, така и за солени тартове, кишове и други. В случая ще я направим сладка, за да бъде подходяща за нашите тарталети.
Пресейте брашното в купа, смесете със пудрата захар и към тях нарежете на парченца студеното масло. Втривайте маслото с пръсти и образувайте маслени трохи, след което чукнете яйцето и настържете лимоновата кора за аромат- само жълтата част.
Замесете гладко тесто, което оформете на топка, завийте със прозрачно домакинско фолио и приберете да стегне в хладилника за 30 минути.
Втвърденото тесто разточете на тънка кора върху набрашнен плот или между два пласта хартия за печене - така със сигурност няма да ви залепва.
От кората изрежете 6 броя кръгчета с диаметър 12 см, за да паснат във формите за тарталети и да покрият и стените, които обикновенно са 2 см. Притиснете добре всяко кръгче, за да заеме формата на тарталета, и на дъното направете дупчици с вилица, за да не се повдига при печене.
Някои хора слагат хартия за печене върху дъното, отгоре притискат със сухи бобови зрънца. Аз не го правя и само с продупчването получавам ефекта да не се навдига тестото.
Печете на 200 градуса за около 10-12 минути или докато почервенеят. Добре е да ги наглеждате.
Готовите основи за тарталети оставете да изстинат.
Следва да се заемем с черешовият сос, с който ще гарнираме. За него почистете черешите от костилките и ги поръсете със 40 грама захар и лимоновият сок. Заделете 6 или повече от плодовете цели за украса и завършек на десерта.
Сложете на котлона при умерен огън и варете 5-7 минути, след това пасирайте и оставете да поизстине.
Идва ред на един малък трик, който ако приложите, вашите черешови тарталети никога няма да омекват в основата, след като бъдат напълнени с крем или какъвто и да е пълнеж. Просто трябва да ги намажете с шоколад, той ще ги предпази и ще си останат хрупкави.
В случая използваме бял шоколад, но по принцип по-добър ефект има черният.
Разтопете шоколада на водна баня и когато се втечни, топвайте черешите, които сте заделили за декорация (не е нужно целите а само до половината - така е по- красиво и цветно. Подредете ги върху кухнеско фолио или удобен съд, за да се втвърди шоколадът (разбира се, черешите трябва да са добре измити и подсушени и да бъдат с дръжки).
С остатъка от шоколада намажете основата на тарталетите от вътрешната страна, както се разбрахме. Приберете ги в хладилник, за да се втвърди шоколадът.
Следва и основният крем за този вълшебен десерт.
За него загрейте на умерен огън млякото със 50 г (може и малко повече) захар, лимоновите корички и пръчката канела, в случай че ще ползвате такава. Когато започне да завира, отстранете от котлона и оставете 2 минути лимона и канелата да пуснат аромата си, след това ги извадете.
Разбийте жълтъците със лъжиците нишесте, ако е много гъсто, може да добавите няколко капки мляко.
Върнете млякото на котлона и сипете при непрестанно разбиване жълтъчената смес. Бъркайте крема до сгъстяване и след това напълнете с него тарталетите.
Когато изстине, полейте със черешовият сос и отгоре поставете черешките с бял шоколад украсени с ментови листа.
Да ви е сладко!