Начин на приготвяне
Нарязва се и се задушава лукът в тенджера с 3 с.л. зехтин и малко вода, или докато омекне. Прибавя се измитият ориз и се разбърква на силен огън, докато кристализира. Налива се 1 ч. вода около 120 мл или същата мерителна чаша, с която е измерен оризът, намалява се температурата на котлона до слаба.
Разбърква се отново, прибавят се подправките и стафидите и се оставя, докато поеме течността. Оризът няма да омекне напълно, той ще продължи да се готви малко по-късно в тенджерата.
Отварят се листата и се попарват с вряща подсолена вода за няколко минути, за да омекнат. Не се изхвърлят повредените и накъсани листа, те ще послужат за постелка на дъното на тенджерата. Изваждат се листата и се поставят в плитка чиния. Добре е да се подберат по-малки листа за лозови сармички, защото са по-крехки и при навиването им не се наслояват много пластове.
Поставя се и друга плоска чиния за навиването им. Трябва да се получат тънки, дълги пурички, което е силно характерно за арменските сарми. Поставя се лист с широката част към нас и с лъжичка се разпределя по дължина на долната част на листа част от плънката. Хубаво е да има стафиди по цялото протежение.
Подгъва се левият и десен край на листа навътре, а след това и долните краища, навива се сармичка.
На дъното на тенджерата с диаметър около 20-22 см се подреждат дефектните лозови листа, които са отделени. Отгоре се подреждат плътно навитите сарми. Налива се около 2 1/2 чаши или един-два пръста над сармите вода.
Прибавя се малко сол и по избор се пускат няколко зърна черен пипер. Полива се и струйка зехтин. Притискат се с чиния.
Тенджерата се оставя да заври на силен котлон и веднага се намалява температурата му до най-ниска степен. Похлупва се с капак и се оставят за около 30 минути.
След това време се свалят от котлон, отстранява се чинията и се поливат обилно със сока на 1 лимон.
Арменските сарми са готови.
www.vkusnoteka.bg - Ани Шакарян