Начин на приготвяне
Лукът се обелва, почиства и залива с вода в дълбока купичка. Морковите се остъргват и измиват. Главата целина се обелва и измива.
Приготвя се виното на стайна температура.
В студена фурна на дъното се слага глиненият съд с олиото и месото, нарязано на хапки. Захлупва се и фурната се включва на 220 градуса.
Винаги използвайте капака, защото когато настъпи време за печене на цялото ястие, капакът ще е студен и има вероятност да се спука от високата температура във фурната!
Запомнила съм, че фурната ми достига 200 градуса за 15-тина минути. Използвах времето за нарязване на лука, морковите и целината.
Отваряте капака на съда във фурната, слагате червения пипер, разбърквате парчетата телешко месо и наливате чаша гореща вода. Захлупвате и настройвате таймера на 45 минути.
Сега обелваме, измиваме и нарязваме картофите на хапки. Съхраняваме ги в купа с вода, за да не потъмнеят.
Стръковете целина се накълцват. В чашка се разбъркват лъжицата брашно и прясното мляко.
След изтичане на времето съдът се изважда и месото се прехвърля с решетъчна лъжица в чиния. Вътре се нареждат последователно лукът, морковите и нарязаната глава целина. Върху тях се връща месото. Поръсват се накълцаните стръкове целина и скилидките чесън.
Картофите се отцеждат от водата и се изсипват най-отгоре. Слагат се зърната черен пипер. Поръсва се с мащерка или розмарин.
Апетитната телешка яхния се посолява и се залива с виното, размитото с прясно мляко брашно и още 1 и 1/2 чаши гореща вода. Когато има повече картофи във вашата яхния, не е нужно да се слага много брашно. Затваря се и се връща във фурната на най-ниското положение /10 см над дъното/ за час и половина на 190 градуса.
Яхнията, приготвена в гювеч във фурна, е с по-добри вкусови качества от тази, варена по класически начин.
Нарязват се печените белени червени чушки. Магданозът се накълцва ситно.
След като изтече определеното време, се отваря само капакът и се слагат доматите, нарязаните чушки и наситнения магданоз и телешката яхния със зеленчуци се допича още 30 минути.