Gotvach.bg»Рецепти»Десерти»Други десерти»Варено жито за Задушница

Варено жито за Задушница

Иван КацаровИван Кацаров
Помощник Готвач
851k273
Варено жито за Задушница4 / 4
Любими
Сготви
Добави
Докладвай
Приготвяне
20 мин.
Общо
20 мин.
Порции
6

Необходими Продукти

  • жито - 1 ч.ч.
  • вода - 4 ч.ч.
  • карамфил - 6 или 8 пъпки
  • канела - 1 пакетче
  • стафиди - 100 г
  • сушени кайсии - 100 г
  • лимони - 1 бр.
  • орехи - 300 г
  • пудра захар
  • чаени бисквити - 1 пакет
  • червени бонбони - дребни
* мерки и количества

Начин на приготвяне

Рецептата за варено жито, която представям, е традиционна от пловдивското село Труд и се приготвяше както за помен (панихида), така и при сватба (сватбарско жито).

Приготвянето започва вечерта преди Задушница или вечерта преди датата на панихидата.

1. Житото се измива добре на течаща вода.

2. Житото се слага с водата (съотношение 1:4) и карамфила да се вари на тих огън, като се разбърква периодично.

3. Сваляме от котлона, когато водата е почти извряла, като нивото е такова, че да НЕ покрива зрънцата най-отгоре. Махаме капака, завиваме с кухненска кърпа (ще поеме част от влагата) и оставяме житото да си почива 2 часа. В някои домакинства измиват свареното жито на течаща вода, за да премахнат нишестето и уж да не се слепва, но тогава, след като житото изпръхне, се получава много сухо и няма добър вкус. Уверявам Ви, че ако се доверите и го приготвите по рецептата за варено жито за Задушница, която споделям, ще получите жито, което не е сухо и което не се слепва и е много вкусно.

4. След 2 часа върху кухненския плот постиламе кухненска кърпа и върху нея разпределяме на тънък слой свареното жито. Оставяме да пренощува.

Сутринта на Задушница / на панихидата

1. Орехите смиламе на прах. На прах правим и чаените бисквити. Измиваме добре лимона, подсушаваме го, с ренде или белачка вземаме само жълтата част на кората (без бялата, която горчи). Сушените кайсии нарязваме на дребно.

2. Остъргваме житото от кърпата и прехвърляме в тенджера. Разбъркваме енергично с дървена лъжица, за да се разделят зърната.

3. Към житото ПЪРВО се добавя канела (на вкус). Тя е суха и ще полепне по зрънцата и по този начин ще ги овкуси. Разбъркваме енергично.

4. Добавяме лимоновата кора и разбъркваме енергично.

5. Следват орехите (половината количество – 150 г) и разбъркваме енергично.

6. Ред е на стафидите и сушените кайсии и разбъркваме енергично.

7. Последно добавяме бисквитите (половината количество) и разбъркваме енергично.

8. НЕ се слага никаква захар в житната смес, защото тя ще извлече и малкото вода, останала в житото, ще се намокри, житото ще стане на каша и докато минат всички ритуали в църква и на гробището, ще стане съвсем неприятно за ядене.

9. Житото се разпределя в купичките, като леко се притиска най-отгоре, за да се подравни.

10. Върху житото се слага слой от орехи, който също се подравнява като се притиска леко с лъжица.

11. Върху орехите се слагат фино смлените чаени бисквити и също чрез притискане се подравняват в слой.

12. Едва тук се слага захарта. По 1 супена лъжици пудра захар се слага върху бисквитения слой и чрез леко притискане с лъжица се подравнява. След това се слага още малко пудра захар, която се поръсва върху купичката от високо, за да се скрият следите от лъжицата и за да може да се направи печат с просфората (дървен печат с християнски символи, с който се благославя тестото за обреден хляб).

Една от тайните на хубавото жито е в тези слоеве. Ако сложите бисквитите, първо, а след това сложите орехите – те пускат мазнина и ще намокрят захарта. Затова правилото е първо да се слагат орехите, след това бисквитите, които са сухи, и ще изолират захарта от влагата на житото и орехите.

13. В средата на купичката се прави печат с просфората и се слага червен бонбон (сега ползвам бонбони Skittles). Червеният бонбон символизира кръвта, духа и живота който продължава. Житото е тялото Христово, което е погребано в пещерата (купичката), а пудрата захар символизира савана, с които е повито тялото на Христос.

Непосредствено преди консумация всичко в купичката се разбърква, за да се подслади варено жито за Задушница.

Сполай Ви!

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
54
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Чревоугодничка :)
Чревоугодничка :)
Приготвих обредното жито от тази рецепта. Почти я спазих ,но понеже не обичам аромата на лимонена кора ,елиминирах я. . И със сушените плодове направих същото. Въпреки "орязването" на някои елементи се получи наистина много сочно и вкусно вариво !
Благодаря за сполучливата рецепта !
04.06.2023 19:14