Начин на приготвяне
За това разкошно мезе не са ни нужни почти никакви усилия, а резултатът винаги е перфектен.
Другото важно предимство, за да предпочетем да си приготвим пастърма от сьомга в домашни условия, е че е далеч по- икономично, отколкото ако я закупим готова.
Базовият начин на приготвяне е да се смесят солта и захарта.
С половината от сместа се прави подложка, върху която се поставя прясното филе от сьомга. То трябва да е хубаво почистено от кости и за предпочитане да си е с кожата, за да не се пропуска прекалено количество от солта.
Също така трябва предварително да сте го замразили за 24 часа и да сте отмразили - това е нужно заради факта, че сьомгата няма да минава през термична обработка, а в суровата риба понякога има паразити, причиняващи стомашно-чревни разстройства. Замразявайки я, те биват унищожени.
Рибата се поставя с кожата надолу и се покрива плътно с останалата смес от сол и захар.
Съдът се завива с прозрачно домакинско фолио и се прибира в хладилник за 24 часа. Може да се постави тежест отгоре, за да ускори процеса на отделяне на течности.
След като измине това време се забелязва как филето от сьомга се е свило, дехидратирало се е до голяма степен и цветът му е станал по-интензивен.
На практика вече пастърмата е готова за консумация, след като се измие със студена вода и се подсуши. Намазва се със зехтин и се втриват подправки като копър, малко свеж кориандър, черен пипер, но може и други по избор, които да си вървят с рибата.
Дори и без подправките, на пастърмата от сьомга, честно казано не ѝ липсва нищо, но е хубаво и да се експериментира с различни комбинации от вкусове.
Ако се предпочита по-изсушена и твърда пастърма, оставя се на сухо, хладно и проветриво място за още време или в хладилник.
Ако се покрие със зехтин, издържа повече време - около месец, но съхне много бавно и си остава леко сочна.