Начин на приготвяне
В блендер на дребно, но не и до паста, се смилат морковите, главите лук, селърито и гъбите. Нарязва се на много ситно връзката магданоз.
В тенджера се сипват около 4 с.л. зехтин, може и малко повече, да загрее, след което се прибавят наситненият лук, морковите и селърито. Разбъркват се за около 3-4 минути. Прибавят се мащерката, розмаринът, риганът и чесънът. Разбъркват се за още 1 минута и се добавят гъбите, посолява се със сол и смлян черен пипер.
Добавя се пилешкият бульон, разбърква се. Оставя се да заври, а след това се намалява температурата на котлона, колкото да къкри за 90 минути, при периодично разбъркване, може и малко повече. Сместа трябва да стане почти суха.
Ако по време на готвенето е необходимо, може да се добави още малко гореща вода, ако стане прекалено твърда и суха сместа, но това е преди да са изтекли 90 минути. Зеленчуковата смес трябва да остане основно на мазнина.
Бешамел: Приготвя се на умерен котлон, към слаб. В касерола се загрява прясното мляко с дафиновия лист.
В друга дълбока тенджера се стопява маслото и се прибавя брашното наведнъж. Разбърква се енергично, докато се появи филм по дъното на тенджерата и се усети приятната миризма на препечено брашно с масло.
По малко се започва прибавянето на млякото на струйка, при енергично разбъркване. След като е поето, следва нова порция мляко и така до края на млякото. Ще се превърне в разкошен кадифен бешамелов сос. Прибавя се индийско орехче, сол и смян бял пипер.
Пилешки гърди: Добре е, ако месото е полузамразено, така ще се нареже фино и правилно. Гърдите се нарязват на скалопини под наклон, за да се оформят хубави големи парчета. В тиган със загрят зехтин на умерен котлон се поставят парчетата месо и се запържват от двете страни, до златиста коричка. Изваждат се и се оставят настрана.
Сглобяване на лазанята
На дъното на тавичката се изсипва не много голям черпак бешамел, разпределя се. Всяка кора се потопява само за секунда във вряща вода, тенджерата с врящата вода стои непосредствено до тавичката, и корите се подреждат една до друга. Посипват се с наситнен магданоз.
Следват няколко лъжици от зеленчуковата смес, разпределят се из цялото пространство и следват пилешките парчета, подредени едно до друго. Залива се с бешамел, не се пести, нека да има навсякъде.
Разхвърлят се няколко листа свеж босилек и се посипва с настърган пармезан. Следват кори, за секунда натопени в горещата вода, наситнен магданоз, зеленчуковата смес, пилешко, пармезан, бешамел, докато приключат продуктите.
Получават се три реда от кори, зеленчукова смес, бешамел, пармезан, пилешко. Последен слой са пилешките скалопини, като се заливат с по-дебел бешамел. Поръсва се с пармезан. Пече се в затоплена фурна на 180 градуса за около 30-40 минути, или до хубав загар.
Изважда се и се оставя за 30 минути, а след това се сервира.
Всички любители на лазаня и пилешко ще харесат рецептата. Зная, че нарушавам правилата на традиционната лазаня, но когато нещо е толкова вкусно, защо да не се нарушат. Рецептата за тази лазаня е много обемна, но това ще е така, ако се приготви от нулата, или по точно с ръчно правена паста, както е по рецепта, и то не каква да е паста, а паста с магданоз.
Това говореше да направя ръчно тесто за паста, да извадя машината за паста, а след това да започна да извайвам корите, да ги разстилам и в крайна сметка да се озова в кухня, посипана навсякъде с брашно.
Готвих с готови кори на Barilla, те са едни от най-добрите за готова паста. Така че тази част от рецептата съм я пропуснала, но който я пожелае - веднага ще я споделя с огромни подробности.
За целта на рецептата се подготвя суха зеленчукова смес от гъби и подправки, която съм написала по-горе и заради това, че е суха, само този път си разреших да натопя всяка кора във вряща вода, но само за секунда, ако пастата е прясна, не е необходимо, разбира се. Така лазанята ще стане много сочна. Това е втората промяна, която направих.
Лазанята с пилешко месо и гъби е невероятна, опитайте!