Начин на приготвяне
Измиваме ориза няколко пъти. Сипваме го в съда на оризоварка и го овкусяваме с хималайска фина сол, червен пипер, черен млян пипер, кимион на прах и шарлан (нерафинирано слънчогледово масло).
Обелваме лука и го нарязваме на ситно. Измиваме пресните листа лапад и също нарязваме на ситно.
Добавяме лука и лапада към ориза и разбъркваме всичко заедно. Наливаме водичката и зареждаме в оризоварката. Приготвяме го в оризоварка, тъй като за рецептата е нужно оризът да е сочен, но и леко сух/ронлив, подобно на ориз на фурна. След като е готов, го разбъркваме и оставяме да изстине.
В три отделни купички сипваме в първата фино царевично брашно, във втората – 2 разбъркани яйца с малко хималайска сол, а в третата – царевичен грис.
От ориза с лапад оформяме големи овални и леко сплеснати по форма – кюфтета. При оформянето е добре да притискаме между дланите сместа, за да се слепи сместа и да станат здрави оризови кюфтенца.
Всяко от тях овалваме от всички страни, първо, в финото царевично брашно, после в разбърканите яйца със сол и накрая в царевичен грис.
Получават се около 15 бр.
Подреждаме ги в тава, постлана с хартия за печене.
Изпичаме ме ги на 200°C за около 25-30 минути, до тъмно-златиста коричка отгоре и отдолу. Възможно е леко да се напука панировката, но въпреки това те не са сухи. Хубавото при приготвянето на фурна е, че така вегетарианските кюфтенца са по здравословни.
Чудесни лесни пролетни оризови кюфтета с лапад на фурна – мекички с златна хрупкава коричка!
Чудно Вкусно!