Начин на приготвяне
Поставете мидите в съд със студена подсолена вода за около 2-3 часа, като сменяте водата през 30 минути. Това се прави, за да изхвърлят пясъка от черупките си. Ако мидите са живи, това е задължително да се направи, в противен случай ще хрупкате песъчинки, което не е никак приятно. Прави се само с пясъчните миди, а не с черните, които живеят закрепени за скалите и не съдържат пясък.
Последният път купих мидите Венус от Метро, и уж се продаваха за пресни, но при престоя във вода не изхвърлиха пясък, нито съдържаха такъв при консумацията. Това ме води на мисълта, че са били предварително обработени, след това замразени и после отмразени, тоест не бяха живи и пресни. Това се отразява на вкуса, който не е толкова интензивен като морски аромат, който би трябвало да притежават. Но пак са приятни.
След като сте подготвили мидите, направете соса:
Накълцайте лука и чесъна и ги запържете в зехтина. Сложете половината накълцан магданоз, а после и брашното със солта и бъркайте до леко запържване и приятен аромат на препечено брашно. Сипете виното и бъркайте, след това налейте бульона или вода и разбийте със телена бъркалка до получаване на гладък сос. Сложете останалия накълцан магданоз, варете и регулирайте гъстотата на соса според вкуса ви - по- гъст или по- рядък. Може да сложите и малко прясно изцеден лимонов сок, страхотно се получава.
Идва ред на мидите:
Потопете ги в соса и гответе за 2-3 минути, докато се отворят. Тогава дръпнете от огъня и сервирайте веднага, докато са топли.
Гарнирайте Миди Венус в Салса Верде с резени лимон и не забравяйте чашите с добре охладено бяло вино - Албариньо (Albariño), Чаколи (Chacolí), Вердехо Руеда (Rueda Verdejo) или Ризлинг.
Добър Апетит!