Начин на приготвяне
За целувките:
Приготвянето на тортата започва с направата на целувките, за да има време да се изсушат, преди да ги използваме за декорация.
Белтъкът се разбива с лимонов сок за 3-4, добавя се затоплена във фурната захар (на 80 г за 4-5 минути) и есенцията . Бърка се на максимална мощност за 10 минути до получаване на твърди пикове. Готовият меренг (половината смес) се оцветява в бледо розово, а другата си остава бяла. Пресипва се в два поша със звездовидни накрайници и се шприцоват върху хартия за печене. Сушат се във фурната за 2 часа на 75 г с вентилатор.
За блата:
Яйцата със захарта се разбиват с миксера на максимална мощност за 10 минути, следват олиото и течността, която сте избрали, разбива се още минута. Добавя се ванилията (сложих течна есенция портокал)
Прибавят се сухите съставки - брашното, какаото и бакпулвера, които се пресяват предварително.
Разбъркват се внимателно. Тази смес е за един блат, но след като се приготви, трябва да се приготви същата смес и за втори блат.
Сместа се пече в тава с дм 24 см. на 160 гр до суха клечка. Готовия блат за торта се оставя да се охлади, след което се изрязва с ринг до дм 20 см. Така получения блат, се разрязва на три блата.
Втория блат се приготвя по същия начин, но се пече в тавата на фурната, покрита с хартия за печене. От готовия и охладен блат се изрязват три блата с дм 16 см.(Изрезките могат да се се прибират във фризера и да се използват за приготвяне на скалички, бонбони или чийзкейк) .
Крем за сглобяване на тортата:
Сметаната с пудрата захар се разбива на плътен крем, добавя се кондензираното мляко, есенцията, и накрая маскарпонето.
Ягодово кули:
Ягодите се измиват и нарязват на ситно, поръсват се със захар и в касерола се сваряват на котлона, до необходимата консистенция на ягодовото кули.
Всеки етаж от тортата се сглобява по отделно.
На твърда подложка се слага 1-2 с.л от сметанова смес, за да се закрепи блата. Отгоре блата се намазва със сметана обилно и в средата се слага от приготвеното и охладено, ягодово кули.
Трите блата се подреждат в същата последователност, като върху последния блат, не се слага кули, а само сметана. В средата на тортата се слагат подпори и се прибира в хладилника за около 1 час. Втория етаж се приготвя по същия начин, върху подходящ поднос( аз използвах дървена дъска за рязане, за да може лесно да се прехвърли върху основата част на тортата) и се прибира и той в хладилника.
След като предстоят известно време в хладилника, се преминава към сглобяване на тортата.
Предварително се приготвя масленият крем.
Маслен крем за измазване:
Мекото масло се разбива на максимална мощност с миксера до получаване на пухкав крем, добавя се есенцията и кондензираното мляко на струйка. Разбива се около 10 минути, трябва да се получи стабилен, плътен крем за торта.
Готовия крем се оцветява с гелове бои, пресипва се в еднократни пошове и се редуват, при покриването на външните части на двата етажа от торта. Прибират се в хладилника да стегнат за няколко часа, след което с подходяща шпатула се прехвърля втория етаж, върху основния.
Шоколадова глазура:
Шоколада се разтопява в микровълнова, добавя се сметаната и се разбърква до получаване на гладка смес. Присипва се в еднократен пош и внимателно се разпределя по ръбовете и горната част на тортата. След като стегне за 15-20 минути, може да се декорира.
Декорира се с целувки, шоко криспита.
Фунийките се пълнят с маслен крем и се набучват в средата с помощта на дървени шишчета, които се набождат в торта с крема надолу, така се стабилизират и прикрепват горните към долните блатове и фунийките няма опасност да паднат.
Последният детайл е поставяне на шоко криспи по външния край на торта.
Тортата за рожден ден трябва да е неустоима - тя изисква майсторство и внимание към всеки детайл.