Начин на приготвяне
Турците използват агнешко и телешко месо при проготвянето на тази рецепта, но вие ако желаете, можете да го замените със свинско - пак ще се получи вкусно.
Месото се нарязва на средно големи хапки. Картофите се обелват и също се режат на кубчета. Патладжанът се обелва частично и се нарязва на кубчета, след което се оставя в подсолена вода за 15-20 минути, за да се премахне горчивината.
Доматите, чушките и чесънът се нарязват на едро.
В тава (дебелостенна) се добавя месото. Добавят се подправките, доматеното пюре, зехтинът и водата. Всичко се разбърква добре.
Тъй като на зеленчуците им трябва по-малко време, първо ще запечем месото. За целта покриваме тавата с алуминиево фолио и месото се пече в предварително загрята фурна на 200°C около 35-40 минути.
Изваждаме тавата от фурна, махаме фолиото, добавяме зеленчуците, разбърква се добре, слагаме обратно фолиото и връщаме тавата във фурната. Сваляме температурата на 180 градуса и печем още 20 минути. Накрая се маха фолиото и се допича още 20 минути до златиста коричка.
Вижте също как да си приготвите черен дроб по турски или вкусна турска агнешка чорба.
















Коментари