Начин на приготвяне
Лозовите листа се пускат по 2-3 в около литър вряла подсолена вода, след няколко секунди се обръщат, а след още няколко се изваждат и се пускат следващите. С други думи – попарват се.
Лукът се нарязва на дребно и се запържва с повечко олио – около 1.5 кафена чашка. Колкото повечко лук, толкова по-добре! Прибавя се измитият и отцеден ориз. Разбърква се, докато водата от мокрия ориз се изпари. Налива се чаша студена вода, посолява се, захлупва се и се превключва на тих огън, докато водата отново изчезне безследно.
Тенджерката (или дълбокият тиган) се дръпва от огъня, прибавят се стафидите, ситно нарязаният магданоз и копър и черният пипер. Всичко се разбърква хубаво и се навиват сармите с лозовите листа.
Внимавайте как ги навивате – лъскавата страна на листото трябва да остане отвън. Да не стане така, както станало с майка ми и леля ми, дето докато правели сармите, се заприказвали, навили ги наопаки - с мъхестото отвън, та после трябвало да ги тръскат и да ги навиват наново!
Сармите се редят в тенджера, на дъното на която е поставена обърната надолу плитка чиния. Не слагайте порцеланова или фаянсова, ще се спука! Най-добре е да е от алпака. Тази долна чиния впоследствие изтегля под себе си излишната вода и сармите остават сухички, а не скашкани.
Последният ред сарми също се захлупва с обърната надолу плитка чиния. Налива се подсолена вода, така че леко да залее ръба на горната чиния. Отгоре се слага похлупакът на тенджерата.
Когато ястието заври, то се превключва на тих огън за 45 минути. След това съдът се дръпва се от огъня и ястието се оставя да изстине. Сервира се с кисело мляко или сос Бешамел (по желание), но може и без нищо.
Ако сармичките са мънички, те са много подходящи за коктейлни събития.