Начин на приготвяне
Почистваме рибата от вътрешности, глави и люспи, ако има такива. Ако е много голяма (над педя) може да се нареже на по-малки парчета.
Приготвяме солен разтвор от едра сол и студена вода (бъркаме с лъжица до пълното разтваряне на солта), като тук ни е необходимо и едно прясно яйце, с което ще определим колко едра сол да сложим, а именно толкова, че като сложим яйцето във водата, то да се подава точно колкото пет стотинки.
Това е т.нар. саламура 5 стотинки. Важно е яйцето да е прясно, ако е по-старо, то ще изплува много по-рано и няма да добавим необходимото количество сол във водата.
След като саламурата е готова, слагаме рибата в нея и я оставяме да престои. Ако рибата е дребна престоява 24 часа, а ако е по-едра - 48 часа.
После вадим рибата в гевгир и я оставяме да се отцеди за не повече от 10 минути. Сега слагаме рибата да престои в оцет. Ако е дребна 12 часа, а ако е едра - 24 часа.
Като я извадим, започва най-трудоемката част - чистенето. Ако е някоя дребна рибка, не е необходимо - при самата консумация се маха само гръбнакът, всички останали костички са стопени от оцета.
Но като става въпрос за едра риба, трябва да се почисти много добре - махат се кожата, гръбнакът и по-едрите кости. Така остава само чистото филе.
След като сме готови, взимаме няколко буркана и почваме да редим рибата, като на дъното поставяме по 2-3 дафинови листа и по 3-4 зърна пипер. До напълването на буркана слагаме общо 4 пъти от подправките: най-отдолу, най-отгоре и още два пъти по между.
Най-важното при пълненето на рибата е да се притиска добре, за да не остава въздух никъде! Иначе ще почне да се разваля.
За финал взимаме олио и загряваме толкова, че като пуснем една хапка хляб да стане златиста от всички страни. Изчакваме олиото да изстине напълно и наливаме поне един пръст върху рибата. Ако рибата е добре натъпкана, олиото ще си стои отгоре, няма да се просмуква надолу в буркана.
Така готовите буркани прибираме в хладилник. Годни са за консумация дълго време след като са направени, стига да имат олио отгоре.