Начин на приготвяне
Запържете ситно накълцаните лук, пресен чесън и морков в зехтина. Когато са почти готови добавете гъбите и щипка сол. Гответе още 3-4 минути, а през това време загрейте водата с кубчето бульон.
Сипете виното при зеленчуците и изчакайте да се редуцира напълно, след което сипете чашата с ориз, без да го премивате много предварително, за да запази нишестето си и да стане кремообразен, което е важно за едно ризото. Позапържете около 1-2 минутки, бъркайки, за да не залепва за дъното.
Сега идва тънкостта при ризотото - започваме да сипваме горещия бульон на части (поне на три пъти), като докато едната част не се е абсорбирала от ориза, не наливаме следващата и бъркаме постоянно. Това е, за да се отдели нишестето и както казахме, да стане кремообразен ориз.
Спираме да наливаме бульон, когато преценим че е готов, дори и да ни остане бульон, няма нищо, не е задължително да сипваме цялото количество. Въпрос на вкус е дали обичате ориза по-твърд или по -разварен. За предпочитане е обаче зрънцата да си останат цели и по-твърдички. Добре е този процес, тоест варенето на ориза, да не надвишава 17 минути.
Сложете подправките и сол, ако е необходимо. Похлупете с капак готовото ризото и сложете тиган без мазнина на силен огън.
След като се е нагрял достатъчно, запечете гъшия дроб, разрязан на три парченца от по приблизително 1 см., няколко секунди, до минута от всяка страна.
Сипете при ориза малко от мазнината, която е отделил дробът, и разбъркайте. Отгоре положете и самия гъши дроб.
Сервирайте всяка порция с парченце дроб и по желание - балсамова редукция за украса и подсилване на вкуса.