Начин на приготвяне
Фурна - 200 градуса; Кръгла тава с диаметър - около 30-32 см
Раздробява се сиренето. Наситнява се връзката магданоз и се прибавя. Разбърква се. Оставя се настрана.
В купа се разбиват яйцата с телена бъркалка. Добавя се солта, излива се цялото олио, разбърква се, сред това млякото и водата. Разбърква се.
Тавата за печене се намаслява много хубаво от всички страни с масло.
Отварят се корите, взима се една и се поставя в тавата, така че краищата ѝ да излизат извън тавата свободно. С ръце се оформя и борд, гънките доколко може, се изглаждат с ръка или се подреждат.
Всички останали кори се делят през средата на две части. Всяка една от тях се взима и натопява в купата със сместа с яйцата. Изважда се и се разстила в 1/3 от тавата върху основната кора. Следва друга такава, също се натопява, изважда и се поставя в другата 1/3 от пространството.
Гънките се подреждат с ръце. Следва трета кора по същия начин, четвърта и така до 6 кора, като се редят една върху друга. След като са подредени окончателно се разхвърля сиренето с магданоза на случаен принцип.
Започва се с реденето на другата част на корите, които са по същия начин разрязани наполовина, всяка част е потопена в яйчената смес, подрежда се в 1/3 от тавичката, като следва нова натопена кора, до изчерпването им.
Когато са наредени окончателно се изглаждат или по-точно се подреждат гънките им и се завива с кората, която е отвън на тавата. Бюрекът се оставя за около 2 часа на хладно. След това време се разрязва на триъгълници или на квадрати и се пече на 200 градуса за около 40-45 мин.
Източник: Easy Turkish Recipes
Забележка: Ползвала съм турски оригинални кори. За разлика от нашите те са в кръгла форма, големи са и много леко са поръсени с брашно, тънки, но не се късат.
Добавката на магданоз е силно характерна при приготвянето на турски бюрек, придава свежест и аромат, аз не посмях да сложа цялата връзка, а само половината, което определено е моя грешка.
Баницата има доста мазнина, както при всеки турски бюрек, необходима е, и при печенето тя ври в нея, но след като се извади от фурната мазнината напълно изчезва, попива. Добавям снимка, след като съм извадила бюрека от фурната и се забелязва как все още мазнината цвърчи.
Бюрекът може и да се приготви и с друг вид кори, разрязването им също може да се промени, но е задължително потопяването на всяка такава в яйчената смес и надиплянето им в тавата.
Разкошен, плътен, ароматен и пухкав турски бюрек.
Турският бюрек с плънка от сирене и магданоз е готов.