Начин на приготвяне
Това невероятно растение в древността е наричано балсам на слънчевите лъчи, а в съвремието - естествен биостимулатор. Билкарите препоръчват употребата му при заболявания като атеросклероза, възпалителни процеси в бъбреците и черния дроб, както и камъни в жлъчния мехур и бъбреците, холецистит, гастрит с ниска киселинност, ниски нива на калий в организма, цироза на черния дроб.
Цветовете се събират от чисто място, извън замърсяването в градовете. Затова не ги измивам, тъй като се отстранява прашецът по тях. Отстранявам само зелените дръжки от цветовете. Добре е да се обработят непосредствено след събирането им.
Сиропът приготвям всяка година и спрях да следя за броя цветовете.
Четири препълнени шепи (с двете ръце) цветове се слагат в студената вода. Затоплят се бавно до кипване. Оставят се малко да поврат, около 20 минути.
След топлинната обработка тенджерата се сваля от котлона и се оставя да пренощува на хладно. На следващия ден всичко това се прецежда през марля, а цветовете се изстискват хубаво.
В отварата се сипва захарта и отново загряваме бавно сиропа.
Тенджерата се слага на котлона без капак. За да се запазят полезните свойства на растението, се включва на най-ниска степен.
Така течността се изпарява, без да завира, а течността се разбърква с дървена лъжица.
Варенето продължава, докато капка от сиропа, поставена върху студена чинийка, не се разлива. Прибавяме лимонената киселина и оставяме още 10 минути.
Трябва да се получи хубав гъст сироп с аромат на цветя. Наливаме го още горещ в сухи стъклени бурканчета, които обръщаме с капачката надолу.
Съвет: 1. Втората доза приготвих с кафява нерафинирана захар. Цветът на меда стана карамелен, но пък вкусовите качества не се промениха.
2. В много от рецептите срещам прибавянето на лимон като консервант. Аз лично предпочитам лимонената киселина за сладката, защото съм сигурна в тяхното продължително съхранение. При приготвянето на сиропи задължително прибавям лимон, но пък кипвам бутилките за 5 минути.