Начин на приготвяне
Тиквичките измиваме и нарязваме на пръчици. Когато ги запичам или панирам, никога не посолявам предварително. Солта извлича водата им и ги дехидратира. Те омекват и губят еластичността си.
Затова солта я прибавям в сместа за овалването, като добавям настъргания на ситно чедър, пармезана, царевичното брашно и натрошените на ситно царевични пръчици. Овкусяваме с черен пипер и размесваме съставките.
Приготвяме тава, постлана с хартия за печене. Напръскваме я със мазнина. Със спрея омазняваме леко тиквичките, за да полепне по тях панировката. Овалваме ги добре, след което ги подреждаме в тавата.
Печем в предварително загрята фурна, докато придобият хрупкава текстура и зачервена повърхност.
Докато те се пекат ще приготвим и соса за гарнирането им. За целта предварително сме запекли лука и чесъна на грил тигана (увити във фолио).
Поставяме ги в блендер, заедно с останалите съставки - консервата с домати, доматеното пюре, черния пипер и маслините. В касерола със загрят зехтин изсипваме внимателно соса. Овкусяваме със сол и черен пипер, пускаме клонките от риган, корените от магданоз и щипка захар, за да неутрализираме киселиността от доматите. Намаляваме температурата на готвене.
Сосът къкри още 20 минути, докато се редуцира достатъчно. Преди да го поставим в салатиера отстраняваме корените и дръжките от зелените подправки. Те са свършили чудесна работа. Можете да прибавите към соса ситно нарязан пресен копър. Пасираме до гладкост.
Поднесете тиквичките топли, в съчетание със сос Маринара.
Съвет: Ако използвате лука и чесъна в сурово състояние, след като ги карамелизирате в мазнината ги деглазирайте с 3-4 с.л. бяло вино. Аз ги запичам, защото острият им вкус се убива, а вкусът на сосът ми харесва по-вече. Така се приготвя и по-бързо.
Коментари